Dodatky ke druhé etapě

04.01.2011 17:18

Dodatky ke druhé etapě

Lukasz Laskawiec pokračuje s opravenou čtyřkolkou v Rallye Dakar

Polský nováček na Rallye Dakar Lukasz Laskawiec (na snímku) prožil v pondělí trápení na trati závěrečného přejezdu, kvůli němuž dorazil do bivaku až pozdě večer. Čtyřkolku člena týmu KM Racing sužovaly problémy s palivovým čerpadlem, které ještě zvětšoval nekvalitní benzin, který se dostával do motoru v nedostatečném množství.

S maximálním nasazením se mu podařilo dojet a předat mechanikům svou yamahu. Ti se zaměřili na nefunkční čerpadlo, ale i poškozenou zadní poloosu. Dvacetiletý Laskawiec se dnes s opravenou čtyřkolkou vydává do boje s cílem strávit na trati mnohem méně času.

Liaz jede v pohodě

Velice sympaticky zatím působí účinkování posádky kamionu Liaz s řidičem Vlastimilem Vildmanem, navigátorem Ladislavem Fajtlem a mechanikem Janem Bervicem. Po dvou nedělních defektech se zástupcům stáje KM Racing v nejtěžší kategorii v pondělí už smůla na paty nelepila. Nepotkali je ani jiné technické problémy a skončili na solidním devatenáctém místě.

„Počínají si velice dobře takticky, což se dá ale říci o celém našem týmu. Kluci z kamionu jeli v pohodě svým tempem, užívali si pěknou a technickou trať plnou navigačních záludností,“ sdělil z Argentiny manažer KM Racingu Martin Pabiška.

Posádky Spáčila a Sládka skončily

Zdaleka ne takové štěstí měly všechny české formace. Posádka kamionu Tatra Marka Spáčila, s nímž byl v kabině i okruhový evropský šampion David Vršecký a Jan Vodrhánek, odstoupila kvůli pondělní havárii ze soutěže. Všichni jsou v pořádku a auto už je na cestě do přístavu v Buenos Aires.

Spáčil byl přitom po první etapě na nadějném šestém místě s minimální ztrátou na favorizované Kamazy. Z českých kamionistů byl lepší už jen Aleš Loprais. Do cíle druhé etapy však Spáčilova tatra po nehodě na trati speciálního úseku nedojela. V jednom z mnoha nepřehledných úseků se Spáčilovi při průjezdu esíčka pravá-levá zakončeného horizontem zasekl plynový pedál a následný výlet mimo pistu skončil dvojnásobným převrácením.

„Nejsem si vědom ničeho, co bych mohl udělat jinak. Takové věci se bohužel stávají, každopádně v tomto okamžiku cítím veliké zklamání,“ vyprávěl Spáčil. „Všechno se to seběhlo strašně rychle. Nějakou tu kolizí jsem již v minulosti zažil, ale dva přemety to rozhodně nebyly. Když se vám v kritickém místě zasekne plyn, tak s tím žádný řidič nic neudělá,“ dodal Vršecký.

Pondělní výsledková listina postrádá další českou posádku. Hummeru dvojice Zdeněk Sládek - Miloslav Janáček se ulomilo kolo a byla nucena odstoupit. S opravou se jim bez úspěchu snažila pomoci posádka kamionu MAN s řidičem Robertem Randýskem. Ta je sice oficiálně přihlášena do soutěže, ale jejím hlavním posláním bylo jistit své kolegy jako ostrá asistence. Pro Janáčka dopadl karambol velice nešťastně, s podezřením na prasklý obratel páteře byl vrtulníkem přepraven do nemocnice v Buenos Aires.
min