Informace z Divize motokrosu ČSMS

12.12.2011 17:01

 

Poslední dobou mám denně několik telefonátů s dotazy typu: Jak to bude s licencemi? Jak to bude s tím motoskijöringem? Jak to bude v příští sezóně s krajskými přebory, s mistrákem, atd.? Proto jsem se rozhodl sepsat jako člen přípravné pracovní skupiny divize motokrosu ČSMS v kostce odpovědi na nejčastější dotazy a zveřejnit je zde na webu. V sobotu 10.12.2011 proběhla na Automotodromu v Brně informační schůzka představitelů divize motokrosu ČSMS s motokrosovou veřejností. Zúčastnila se jí zhruba stovka lidí. Zápis z této schůzky najdete ZDE. Úvodní projev pana Karla Abrahama je ke shlédnutí na videozáznamu Luboše Jílka ze serveru mx-online.cz ZDE.

Co se týká licencí, tak pouze kdo chce jet MMČR v motoskijöringu nebo v ledové ploché dráze, tak nechť si co nejdříve vyřídí licenci u AČR. U motoskijöringu stačí licence B, lyžaři stačí dokonce licence L. Všem ostatním doporučuji počkat do konce ledna na rozhodnutí FIM o mezinárodní sportovní autoritě. Pokud by byla ponechána AČR, vznikla by patová situace, neboť by krajské přebory a národní MČR zastřešoval ČSMS, čerpal by na ně finance z MŠMT a Mezinárodní MČR by se jelo samostatně se speciálními licencemi AČR, bez finanční podpory a bez jakékoli výkonnostní návaznosti na krajské přebory i na reprezentaci. To by pochopitelně bylo pro český motokros to nejhorší, co by ho mohlo potkat. Doufejme, že se tak nestane. Pokud skutečně komisaři FIM v lednu 2012 rozhodnou i o mezinárodní sportovní autoritě ve prospěch ČSMS, bylo by to vše jednodušší a kontinuálně zastřešeno přes krajské přebory, MMČR až po reprezentaci a výchovu mládeže.

Tak jako tak zprovozní od příštího týdne ČSMS své webové stránky, kde budete mít každý možnost stáhnout si sportovní řády, žádosti o licence, atd. Ceny licencí se budou pohybovat ve stejných finančních částkách, jako tomu bylo dosud. Jen se z nich bude více odvádět zpět krajským střediskům, než tomu dosud bylo u AČR. Tím budou mít jednotlivá střediska větší finanční možnosti na zajištění závodů, odměňování jezdců, atd.

 

 

Konkrétně u nás v jižních Čechách by Krajský přebor úzce spolupracoval s jezdecky nejnavštěvovanějším motokrosovým seriálem AMATER CUP. Termínově by spolu nekolidovaly, pravidla a postupové klíče do vyšší soutěže by se v návaznosti na licence udělala tak, aby se tento sport hýbal směrem dopředu. AMATER CUP by sdružoval širší jezdeckou základnu, začínající jezdce, hobíky, atd. Postupovými klíči by se pak jezdci dostávali do Krajských přeborů (každý kraj si může udělat svůj koncept v souvislosti s lokálními poháry samostatně). Z krajských přeborů by se pak měli rekrutovat jezdci do MMČR (jezdit půjde samozřejmě za podmínky držení odpovídající licence obojí), fokus bude zaměřen především na juniorské jezdce, s nimiž se bude intenzivně pracovat již v rámci krajů. Systematicky se bude pracovat též se státní reprezentací, která bude dotována finančními prostředky prostřednictvím ČSMS od MŠMT.

Já jsem byl vedením ČSMS v sobotu pověřen zodpovědností za jihočeský krajský přebor. Jak to bude s licencemi, tratěmi, pravidly, termíny, atd. se budete pravidelně dozvídat z webu: www.motosportchynov.cz

Evžen Zadražil