Marcos Patronelli jede

30.12.2010 16:42

 

Obhájce prvenství a největší Macháčkův soupeř se usmíval na přejímkách

Největší předstartovní otazník Rallye Dakar se rozplynul při administrativních přejímkách v Buenos Aires. „Cítím se skvěle,“ sdělil usměvavý a v dobrém rozpoložení se nacházející argentinský čtyřkolkář Marcos Patronelli, jehož start byl ohrožen kvůli nehodě, při níž si 28. listopadu zlomil obě nohy v kotnících a klíční kost.

Jihoameričan tak vyvrátil pochybnosti o svém startu, i když měsíční pauza od zranění vyvolává mírné pochybnosti. Z lékařského hlediska by mělo léčení a rehabilitace Marcose Patronelliho (na snímku vlevo se svým bratrem Alejandrem) trvat šest týdnů. Ať už to ale bylo s jeho zraněním a uzdravením jakkoliv, největší argentinská hvězda celé soutěže a jeden hlavních rivalů Josefa Macháčka je zpátky. Otázkou ovšem zůstává, co mu zdravotní stav na trati dovolí.

Pětinásobný dakarský šampion a hvězda stáje KM Racing ještě před odletem do jižní Ameriky příliš nevěřil zprávám o vážnosti Patronelliho zranění a prohlašoval, že jeho absencí by soutěž utrpěla. „Když mi soupeři ubývají tímto způsobem, tak to se mi vůbec nelíbí. Byl bych raději, kdybychom se utkali na trati a byl v pořádku. Pokud by opravdu nenastoupil, byla by to obrovská škoda, protože je to velice kvalitní jezdec,“ říkal Macháček, za nímž Patronelli na prvním jihoamerickém dakarském klání v roce 2009 skončil druhý.

K Rallye Dakar se dostal náhodou

Podle českého jezdce má třicetiletý Patronelli před sebou obrovskou budoucnost, i když se k Rallye Dakar dostal poměrně náhodou. „Jeho dakarskou kariéru odstartovalo zranění jiného jezdce. Na podzim roku 2008 havaroval Francouz Morel a následkem toho argentinská odnož značky Can-Am Patronelliho jako nejlepšího domácího jezdce najala. Nabídli mu Morelův stroj a účast v Rallye Dakar. On byl už předtím výborným jezdcem, startoval na čtyřkolkách v argentinských motokrosových závodech, ale třeba Dakar v Africe nikdy nejel,“ vysvětlil Macháček.

K tréninkové havárii domácího favorita došlo kvůli utržení kola. Od té doby svého bratra podporoval Alejandro  Patronelli, který v posledním dakarském ročníku dojel za svým sourozencem druhý. „Když se zranil, říkal jsem mu, že se nastalo zase nic tak strašného. Možná se toho držel a brzy se mu podařilo získat sebedůvěru. A vidíte - je zase tady. Teď jsem ještě zvědavý, jaké překvapení si nachystal pro závod,“ řekl argentinským médiím Alejandro, jenž měl s Marcosem před rokem na tratích obrovskou diváckou podporu. Během celé rallye se za nimi etapu od etapy přesouvaly obrovské davy argentinských fanoušků. To samé se bude opakovat i tentokrát.
min