Ministr Dobeš se rozhodl odebrat motocyklovou autoritu Autoklubu

27.10.2011 19:38

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš se rozhodl aktivně vstoupit do českého motocyklového sportu. Autoklubu České republiky (AČR) odebral takzvanou národní autoritu a přidělil ji nově vzniklému Českému svazu motocyklového sportu (ČSMS). Jeho rozhodnutí musí na začátku prosince schválit Mezinárodní federace motocyklového sportu (FIM) na zasedání v Portugalsku.

 

26. 10. 2011 16:06 PRAHA

"Jako ministr sportu jsem uznal za národní autoritu pro motocyklový sport Český svaz motocyklového sportu, jehož prezidentem je Karel Abraham. Toto rozhodnutí jsem poslal FIMu do Ženevy začátkem října," uvedl Dobeš na dnešním setkání s novináři.

Důvodů, proč se ministr rozhodl odebrat Autoklubu oprávnění zastupovat český motocyklový sport na mezinárodním poli, je několik. Na Dobeše se prý po jeho nástupu do funkce obraceli zástupci řady motocyklových disciplín, že je potřeba "něco dělat". "Také jsem zažil na vlastní kůži ohrožení některých předních akcí, které nám může celý svět závidět," poukázal Dobeš zejména na problémy s pořádáním Velké ceny České republiky silničních motocyklů.

V neposlední řadě jde i o ekonomiku. "Musím se zaměřit i na některá upozornění, která mi říkají: u nás je tu neprůhledné hospodaření s dotacemi," řekl Dobeš. Do Autoklubu ČR se proto rozhodl poslat veřejno-správní kontrolu, která má zkontrolovat nakládání s prostředky MŠMT, a zadal podmínky pro vypsání výběrového řízení na forenzní audit.

Nemá na to právo, tvrdí Ječmínek

Prezident AČR Roman Ječmínek s Dobešovým rozhodnutím nesouhlasí a tvrdí, že na to ministr nemá právo. Konkrétně se však k celé problematice chtějí zástupci Autoklubu vyjádřit až na tiskové konferenci ve středu 2. listopadu.

Dobeš si ale je jistý, že mu tento krok zákony dovolují. "Zákony a pravidla platí, když je to v můj prospěch i neprospěch. V červnu 2000 ministr školství Eduard Zeman učinil tento krok v neprospěch České motocyklové federace a ve prospěch pana Ječmínka," poukázal Dobeš na dění v minulosti. Zároveň prohlásil, že Ječmínek je plně zodpovědný za kolaps Sazky, kvůli kterému má český sport v současnosti velké ekonomické problémy.

Autoklub ČR zastupuje Českou republiku v FIM od roku 2001, kdy nahradil Českou motocyklovou federaci. Převodu autority předcházelo několik let sporů obou domácích organizací. Na stranu Autoklubu se tehdy postavil i vrcholný představitel MŠMT.

Handicapem ČSMS je fakt, že byl založen až 7. října a jedinou známou osobou, která za svazem stojí, je předseda dozorčí rady Autodromu Brno Abraham. "Na jeho vzniku jsme ale pracovali hodně dlouho a stojí za ním spousta lidí, kteří v minulosti pracovali jak v České motocyklové federaci, tak v Autoklubu ČR. Jsou to činovníci, kteří se pohybují v motocyklovém sportu dlouhá léta," uvedl Abraham. Konkrétně však nikoho jmenovat nechtěl.

Otec současného jezdce MotoGP Karla Abrahama mladšího zároveň prozradil, že vznik svazu i organizační strukturu konzultoval se zástupci FIM. "A řekli nám, že když dostanou dopis z ministerstva, budou se tím na zasedání 3. nebo 4. prosince zabývat," uvedl Abraham.

Dobeš dnes zároveň konstatoval, že nemá problém s tím, aby Autoklub i nadále mezinárodně zastupoval český automobilový sport. Je prý připraven i na možnost, že FIM českého zástupce ve svém orgánu nezmění a bude nadále preferovat Autoklub.


Jak jistě víte nejsem zastáncem k ničemu nevedoucích diskusí, ale toto je zásadní krok ke změnám v motocyklovém sportu , ať již  dopadne jakkoli, určitě se dotkne také Endura a tak jsem se rozhodl diskusi otevřít, ale apeluji na slušnost, nejsme malé děti děkuji.

 

Diskusní téma: Ministr Dobeš se rozhodl odebrat motocyklovou autoritu Autoklubu

Datum: 29.10.2011

Vložil: Boris Vítek

Titulek: Doufejme, že změna k lepšímu.

Zdravím všechny enduráky a všechny lidi kolem tohoto krásného sportu se skvělou minulostí. Právě jsem dočetl konečné výsledky letošní sezóny a když jsem se díval na počty startujících v jednotlivých třídách, tak mi to připadalo dosti smutné, ale to mi nepřísluší komentovat. V roce 2000 jsem zažil tehdejší odebrání autority České motocyklové federaci , které jsem by členem a se kterou jsem nikdy nesouhlasil. Dnes se obdobná situace opakuje a abych se přiznal, jsem tomu rád, že k této změně dochází. Zatím nevím, kdo zastupuje nebo bude zastupovat Enduro v nově vzniklé organizaci, ale chtěl bych všem popřát hodně úspěchů a klidu v práci, která doufám bude opravdu k prospěchu tohoto sportu. Boris Vítek...Brno.

Přidat nový příspěvek