Spáčil měl na Dakaru problémy s brzdami, málem smetl autobus

05.01.2010 17:01

 

Marek Spáčil předvádí letové dovednosti svého kamiónu Tatra při testech v Senici.

Marek Spáčil ve svém kamiónu Tatra
foto: Czech Dakar Team

 

Spáčil měl na Dakaru problémy s brzdami, málem smetl autobus

Až do pondělí elitní čeští zástupci v kategorii automobilů i kamiónů na Rallye Dakar Miroslav Zapletal a Marek Spáčil na slavné soutěži výrazně ztratili. Zapletal startující s mitsubishi zaostal v 3. etapě za nejrychlejším Francouzem Stéphanem Peterhanselem o více než pět hodin, Spáčil jedoucí s kamiónem Tatra ztratil jen o několik minut méně.

5. 1. 2010 10:28 - 5. 1. 2010 12:31 Aktualizováno FIAMBALA

Příčinou propadu Spáčila, jenž klesl z elitní desítky průběžného pořadí kamiónů až na dvacáté místo, byly podle dostupných informací velké problémy s brzdami. "Ve městě na přejezdu jsme málem smetli autobus! Vešli jsme se vedle něj jen tak tak, odnesla to obě zrcátka a boční sklo řidiče," uvedl navigátor posádky Miloslav Janeček na týmové stránce na síti twitter.

I za pomoci svého asistenčního vozu stihli členové Czech Dakar týmu poté brzdy ještě před startem měřeného úseku opravit, na náročné trati se jim ale moc nedařilo.

Zapletal měl podle neoficiálních informací problémy s přehříváním vozu a snažil se své mitsubishi šetřit. Loni celkově sedmý jezdec byl po druhé etapě pětadvacátý, nyní klesl až na 43. pozici.

Více o třetí etapě Rallye Dakar zde.

Aktuálně nejlepším Čechem mezi automobilisty je tak Jiří Janeček, jenž je o dvě místa lepší. "Byl to masakr. Ze 140 aut, která odstartovala z Buenos Aires, jich už hodně nejede," uvedl Janeček, jehož těší, že je ve své třídě čtvrtý. "Makáme dále," řekl pražský radní a poslanec, jenž potvrdil informaci, že z rallye už odstoupila česká posádka Peter Mikula, Petr Šulák, jedoucí s toyotou.

Podle aktuálně nejlepšího českého motorkáře Martina Macka byla pondělní etapa hodně náročná. Možná až příliš. "Pořadatelé to trošku přehnali s náročností, když uvážíme, že to byla úvodní pouštní etapa. Neměl jsem problémy s technikou ani navigací, ale naprosto jsem podcenil teplotu během dne a nevzal si dost vody na pití," uvedl Macek na svém webu. O vodu tak při etapě musel prosit diváky.

I kvůli náročnosti pondělní třetí etapy se organizátoři rozhodli pozměnit dnešní program. Start čtvrté etapy byl posunut a zároveň byla o 40 kilometrů zkrácena.

Zpráva ČTK