Tisková zpráva k závodu seriálu Buksa / Ados motokros 2017, který se pojede v Opatově dne 2.7.2017

26.06.2017 20:43


Tisková zpráva:

MM ČR Motokros: Světová špička v Opatově
V neděli 2. července zavítá seriál Buksa/Ados motokros 2017 MM ČR do Opatova u Svitav, kde se pojede již čtvrtý závod z osmidílné série MM ČR. Do Opatova se sjede kompletní česká špička a těšit se můžeme i světovou špičku ženského motokrosu Larissu Pappenmeier (DE).
 
Minulý rok měla opatovská trať v MM ČR premiéru a podle slov některých diváků měl závod drobné nedostatky. Ty si organizátor vzal k srdci a letos se například můžete těšit na divácké zóny blíže u trati, pro lepší přehled dění, které bude velmi dramatické. Závody začínají už v 11:45 třídou Žen.
 


MX1: Michek navýšil náskok
Martina Michka (Buksa/Ados KTM Team) letos vidíme v opravdu velkolepé formě. Jsou odjety tři závody a zatím jsme nepoznali jiného celkového vítěze, než právě Martina Michka. Jeho spanilou jízdu zatím překazil jen jeden špatný start v Lokti a pochybení při předjíždění jezdce o kolo zpět na minulém závodě v Pacově. Po Pacově se však následně na sociálních sítích probíraly zcela jiná jména. Mezi nimi nechybělo jméno Petra Bartoše (Orion Racing Team), který dokázal vyhrát úvodní rozjížďku. Vyhrát rozjížďku MM ČR se mu naposledy podařilo v Lokti v sezóně 2012. Bartošovi patří třetí průběžná pozice s odstupem 36 bodů na Michka.
Držet krok s Michkem dokáže v současnosti jen Jaromír Romančík (JD 191 KTM Racing Team). Pokud se mu podaří start je schopný okusovat Michkův blatník po celou jízdu a jako lišák čekat na chybu. Romančík je v průběžném pořadí na 2. místě se ztrátou 23 bodů. Jeho start je však ohrožen, protože si týden před Opatovem poranil koleno při závodě mistrovství světa MXGP.
Nenápadným výkonem se pomalu na špičku dotahuje i Marek Sukup (HT Group Racing Team). Ten už má letos za pasem tři pódia a tlačí se na třetího Bartoše. Pořadím na pódiu zcela jistě zamíchá i Filip Neugebauer (Osička MX Team), který se na MM ČR představí letos podruhé.
 


MX2: Szvoboda pod tlakem
Zhruba polovina sezóny je pro Bence Szvobodu (Buksa/Ados KTM Team) kritická. Již několik let po sobě si v polovině sezóny přivodil nějakou zdravotní komplikaci a tím se připravil o cenné body. Letos na něj ale soupeři zatím nestačí. Pokud tedy neudělá nějakou chybu, jako tomu bylo při druhém startu v Pacově, kde vyjížděl jako poslední. Vedení v šampionátu si v Pacově udržel, ale pouze 7 bodů za ním je Sulivan Jaulin (Buksa/Ados KTM Team).
Třetí je se ztrátou 26 bodů Martin Krč (SZA Racing Team). Krč měl v Pacově technické problémy, které ho doprovázely i na závodě juniorského mistrovství ČR. Následně si však spravil chuť na německém mistrovství ADAC, kde v kategorii Youngster zvítězil. „Byl to opravdu úžasný pocit slyšet v Německu českou hymnu! Motorka mi v Pacově i na juniorce z ničeho nic chcípala, takže jsme před ADAC vyměnili zapalování a zatím je to v pořádku,“ prozrazuje Krč před Opatovem. Čtvrtý je v průběžném pořadí Richard Šikyňa (JD 191 KTM Racing Team) a pátý Patrik Liška (HT Group Racing Team).
 


Ženy: Němky vs. Češky
V Opatově uvidíme špičku světového motokrosu! Kromě průběžně vedoucí Steffi Laier (Buksa/Ados KTM Team), která doposud neměla konkurenci, uvidíme na startu Němku Larissu Papenmeier (Orion Racing Team). Papenmeier je pravidelnou účastnicí mistrovství světa žen a loni dokázala skončit na celkovém třetím místě. V letošní sezóně ženského světového šampionátu je zatím na pátém místě. České motokrosařky tedy pravděpodobně budou bojovat o třetí místo. K tomu má nejblíže Barbora Laňková (Action Racing Team), která loni v Opatově s převahou zvítězila.
 


Veteráni: Žerava neporažen
Již několik let za sebou nebyl Martin Žerava (Team MAX2) poražen a i letos je v průběžném vedení. Na paty mu pomalu začíná šlapat Michal Kadleček (KRTZ), který je průběžně druhý. Třetí místo drží i přes velkou mezinárodní konkurenci rakouských jezdců, Ivan Černý (Orion Racing Team). Ten nemá na Opatov hezké vzpomínky, když zde loni nepříjemně havaroval.
 
Motokrosaři pomáhají, aneb MX Loves Boženka
Chcete pomoci a přitom získat originální podepsaný dres, či helmu jezdců MXGP? Fanynka motoristického sportu Boženka Hradilková (5 let), která je neteří olympijského kajakáře Vavřince Hradilka, od narození trpí vrozenou spinální muskulární atrofií prvního typu, která ji připoutala ke speciálně vybavenému vozíku.
V sobotu 8. 7. bude spuštěna aukce, již podpořily hvězdy jako Antonio Cairoli či Jeffrey Herlings, nebo třeba i náš Filip Neugebauer, který věnoval svoji helmu ze závodu Motokrosu národů v Itálii. Výtěžek z aukce bude předaný Božence a její rodině při MXGP ČR v Lokti o víkendu 22. - 23. 7. 2017.
Více informací je na Facebooku MX Loves Boženka a na www.bozenkasma.cz.
 
 
GPS trati:
49° 49' 47.589"N
16° 30' 28.448"E
Časový harmonogram zde:
https://ceskymotokros.cz/casovy-harmonogram.html
Vstupné je 150 Kč a pro nedočkavce je připraven program i na sobotní večer včetně ohňostroje.
 
Týmové reporty
Buksa/Ados KTM Team
„Do Opatova se těším, loni jsem tam byl poprvé a podařilo se mi vyhrát, takže bych na to chtěl navázat,“ říká Martin Michek, kterého zatím provází menší smůla a drobné zádrhely, ale i přes to je ve vedení šampionátu. To samé by po Pacově mohl říci i Bence Szvoboda, který vede třídu MX2. Díky jeho drobnému problému na startu v Pacově stáhl Sulivan Jaulin několik bodů ze Szvobodova náskoku. „Těším se na návrat do Česka a doufám, že v Opatově pořádně pokropí trať, aby se udělaly koleje, které jezdce rozdělí,“ říká Sulivan. Za titulem ve třídě Ženy si zatím cílevědomě jde Steffi Laier, která dosud neztratila ani bod, a dodává: „Opatov bude zábava, trať vypadá opravdu dobře a já se těším na další krásný víkend v Česku, kam se vracím čím dál radši!“
 


Orion Racing Team
Závod v Opatově je pro Orion Racing Team domácím podnikem. Letos tým pod vedením manažera Petra Kováře slaví 20 let své existence. „Orion Racing Team je na naší motokrosové scéně bez přestávky již 20let. Proto chceme při závodě v Opatově toto jubileum příjemně oslavit společně s fanoušky. Je připravena podpisová akce s jezdci a mnoho upomínkových předmětů týmu,“ prozrazuje Kovář. Společně s tím prozradil, že Petr Bartoš (MX1) je opět připraven bojovat o stupně vítězů tak, jako tomu bylo v Pacově a loni v Opatově. V MX2 se na start postaví Jonáš Nedvěd a v ženské třídě po zranění Jany Antošové (zlomenina klíční kosti) tým angažoval posilu z Německa Larrisu Pappenmeier. Pappenmeier je jezdkyně světového formátu a jistě bude dělat kvalitní konkurenci Steffi Laier. Ve Veteránech nastoupí Ivan Černý, který je na průběžném třetím místě.
 
Team MAX2
Rudolf Weschta (MX1) byl po pádu v Pacově velmi otřesený, ale naštěstí se pád obešel bez větších komplikací. David Kosmák ukázal, že by rád atakoval první desítku. Před Opatovem měl Kosmák pád, ale to jeho start neohrozí. V plné síle a spolu s Kosmákem bude ve třídě MX1 startovat i matador Milan Rožec. Martin Žerava se na Opatov těší a jak sám říká: „Snažím se především udržovat v dobré kondici kombinací BMX, běhání a dalších sportů.“  Na startu nebudou chybět ani Nikola Hošková (Ženy), skvěle rozjetý Jiří Matějec (MX2) a Roman Skalka (Veterán).
 
GT2 Motorsport
Tomáš Šimko po přestupu do třídy MX1 ukazuje, že mu velká motorka skvěle sedí a dokáže zajíždět v první pětce. Páté místo drží i celkově a v Opatově se od něj dá očekávat další solidní výsledek. Jak sám říká: „Do Opatova se těším, trať se mi tam líbí, protože je velmi rychlá a mezi závodníky tak nejsou takové velké rozdíly jako jinde. Před Opatovem jsem jel ADAC, kde se mi až tak nedařilo kvůli mému problematickému rameni. Ale v Opatově věřím, že bude vše dobré.“ V Opatově můžeme počítat také s Pepou Kudláčkem, kterému chybí jen pár bodů ke vstupu do první desítky průběžného pořadí třídy Veterán. Mezi veterány bude o body bojovat také padesátník Miroslav Ilčík.
 
BV Racing
Společně s Rudolfem Weschtou měl v Pacově pád i František Smola (MX1), ale naštěstí i on vyvázl bez zranění. Minulý týden již startoval na mistrovství Evropy EMX300 a odvezl si 15. místo i přes nepříjemný pád. V Opatově trať sedí i domácímu matadorovi Michalu Votroubkovi (MX1), který se doma bude chtít předvést. V průběžném pořadí je na 9. pozici. Spolu s ním startuje i Michal Bárta průběžně na 12. místě.
 


HT Group Racing Team
Letos je tým v hlavních třídách velmi silný. Marek Sukup a Václav Kovář (MX1) se ukazují na špici. Sukup drží průběžné čtvrté místo a Kovář šesté. V MX2 je na pátém místě Patrik Liška„V Pacově se mi nedařily starty a nevyhnul jsem se chybám a pádům. Ve druhé jízdě jsem raději neriskoval, abych neudělal chybu. Do Opatova se těším, ale zatím jsem tam ještě nezávodil,“ říká Liška. V Ženách je Tereza Hromková na pátém místě.
 
Hulho Motocross Racing Team
Martinu Fiňkovi (MX1) se od začátku sezóny lepí smůla na paty: „Týden po Lokti jsem měl na Německém ADAC otřes mozku a pak v Dalečíně jsem měl zlomený nos. Měl jsem smůlu a pár pádů, tak se nyní snažím dojíždět všechny jízdy a vyhýbat se pádům. Na Opatov se těším, snad se bude dařit,“ říká Finěk, který je v průběžném pořadí na 15. místě. Ladislav Červenka je na 28. místě.
 
Inter Cars MoToman Team
Tým Josefa Tomana bude v Opatově již v kompletní sestavě. Po zranění ruky se vrací maďar Márk Szöke (MX1) a doplní ho Jakub Hruška. V MX2 se do dobré formy dostává Denis Poláš, jeho jméno bylo vidět už i velmi vysoko na závodech ADAC. Poláš je průběžně na desátém místě. Lucie Simonová (Ženy) se v Pacově vrátila na pozici české jedničky a průběžně je na třetím místě. Michal Buchta (Veterán) neměl poslední dva závody štěstí a nevyhnul se ani chybám, v průběžném pořadí je čtvrtý.
 
JD 191 KTM Racing Team
Jaromír Romančík (MX1) dosáhl na závodě světového šampionátu MXGP v Rusku na své historické maximum. Dokázal přivézt 10 světových bodů a celkové 14. místo. Což na blátivé trati byl fantastický výkon. Romančík mezi závody pokračoval na šampionát ADAC, kde vyzávodil celkové druhé místo. Minulý víkend jel v Itálii závod MXGP, kde již tolik štěstí neměl a na těžké pískové trati si poranil koleno. Jeho start v Opatově je tedy ohrožen. Týmové barvy bude hájit Tomek Wysocki (MX1) a v MX2 to bude Martin Vondrášek a Richard Šikyňa. Jan Vondrášek se rozhodl ukončit svoji motokrosovou kariéru: „Motokros je krásný sport a dělat ho na té nejvyšší úrovni byl od mala můj sen a jsem rád, že jsem měl tu možnost si to zkusit. Časem jsem však zjistil, že mě tento způsob života nenaplňuje a nedělá šťastným, a i když miluju jízdu na motorce, tak jsou pro mě v životě důležitější věci než motokros, kterým se teď chci naplno věnovat,“ komentuje Vondrášek svůj odchod z profesionálního motokrosu.
 
KRTZ
Milan Špičák (MX2) jel svůj první závod po zranění ramene. V Pacově po lehkém pádu v první jízdě dojel na celkovém 13. místě. Průběžně je na 14. místě. Michal Kadleček (Veterán) hájí druhou příčku za Martinem Žeravou.
 
Yamaha Čepelák Racing Team
Marek Pospíšil (MX1) letos zatím na své první body ještě čeká. Možná přijdou v Opatově. Dušan Drdaj je třetím nejlepším Čechem ve třídě MX2 a aktuálně mu patří 6. pozice. Jeho týmový kolega Tomáš Boček je 29. Daří se Kristýně Vítkové (Ženy), která objíždí evropské závody: „S Kristýnou hodně trénujeme a cítím u ní velký pokrok. V Opatově by opět mohla sekundovat těm nejrychlejším,“ říká Jiří Čepelák, manažer týmu.
 
Motosport Chýnov
„V Opatově se opět představí silná enkláva zástupkyň našeho týmu především ve třídě Žen. Patnáctiletá Rakušanka Elena Kapsamer byla v Pacově coby nejmladší účastnice závodu a dojela na pátém místě. O TOP10 budou dále bojovat Daniela Krejčová, Rumunka Stefania Bancila a Rakušanky Julia Schrenk a Sarah Schnelzer. Ve třídě Veterán chyběl v Pacově jen krůček k pódiu Georgu Hammerlovi. Dosáhnout pódiového umístění má za svůj cíl i další náš jezdec Daniel Doppler, kterému se to podařilo už v Lokti. Ve třídě MX1 by se měl objevit Patrick Schrattenecker,“ říká manažer týmu Evžen Zadražil.
 
 

10 otázek pro: Dušana Drdaje
Dušane, letos jedeš v novém týmu Yamaha Čepelák Racing Team, co se tím pro tebe změnilo?
V novém týmu se toho pro mě změnilo mnoho. Největší změnou je určitě fyzická příprava. Také jsem změnil trénink na motorce a tréninky teď mají konečně nějaký systém.
 
Jaké to je spolupracovat s legendou, jako je Jiří Čepelák? Rozporujete si někdy, nebo vždy uznáš jeho trenérské praktiky a necháš si poradit?
Spolupracovat s Jirkou byl vždy můj sen, protože vím co dokázal. Snažím se ho poslouchat a řídit se jeho radami na 100%.
 
Aktuálně jsi třetím nejlepším Čechem v MM ČR a průběžně jsi na šestém místě. Jaká pozice by tě na konci sezóny potěšila?
Začátek sezóny se mi povedl, ale momentálně nemám formu, jakou bych chtěl mít. Myslím si, že do TOP5 bych byl spokojen.
 


Třída MX2 je hodně nabitá konkurencí, kde o tvrdé souboje není nouze. Koho považuješ jako nejtvrdšího jezdce v MM ČR?
Asi úplně nemohu říct, že je někdo nejtvrdší. Většinou při těchto závodech platí heslo dáš-dostaneš. Ale to k tomuto sportu patří.
 
Na startu je čtyřicet motorek, jsi při startu spíš nervák, nebo předstartovní stres zvládáš bez problémů?
Jsem obrovský nervák. Jiří se mi snaží pomoci i psychicky. Jsem vždy klidnější, když ho mám před startem u sebe.
 
Jak vypadá tvůj tréninkový týden?
Každý týden se mi trochu liší. Jiří mi staví tréninkový plán podle závodů, tréninků a časové vytíženosti. Obsahuje to vždy klasické věci jako je běh, kolo, posilovna, plavání, regenerace a občas i nějaké volno.
 
Diváky by jistě zajímal tvůj příběh, jak si se vlastně dostal k motokrosu?
K motokrosu mě přivedl taťka, který dříve také jezdil. Začínal jsem ve 4 letech s taťkou na loukách. Poté táta přestal jezdit a začal se mi věnovat na 100%. A od té doby závodíme.
 
Číslo 88 je pro tebe charakteristické, pojí se k němu nějaká historie?
Od mladých let jsem měl číslo 8. Při přestupu do 125cc bylo číslo 8 na MM ČR již obsazené a jelikož je číslo 8 moje nejoblíbenější, tak jsme přidali ještě jednu osmičku.
 
Motokros je časově i finančně velmi náročný koníček, jaký sport bys chtěl dělat, kdybys nebyl motokrosařem?
Tak na to neumím odpovědět, jelikož jsem nikdy jiný sport na vyšší úrovni nedělal. Hodně mě baví běžky a rád se na to dívám v TV, tak asi běžkař.
 
Postavou by ti možná více vyhovovala „velká“ čtyřipade, kdy přijde ten čas přestoupit?
V roce 2015 jsem jel na dvoutaktní 250. Ale nebylo to úplně ono. Dělal jsem mnoho chyb, tak jsem se vrátil zpět do nižší kubatury. Myslím si, že jsem neměl dostatek zkušeností. Letošní zimu jsem odtrénoval na „velké“, ale "malá" motorka mi zatím vyhovuje více.
 
Díky za rozhovor.


 
Autor: Petr Záruba
Foto: Radek Lavička