Tisková zpráva k závodu seriálu Buksa / Ados motokros 2017, který se pojede ve Stříbře dne 20.8.2017

14.08.2017 21:12

 

Tisková zpráva:

MM ČR motokros: Po pěti letech ve Stříbře
V neděli 20.8. se sjede špička českého motokrosu k předposlednímu závodu seriálu Buksa/Ados motokros 2017 MM ČR. Motokrosaři po pěti letech opět zavítají na oblíbenou trať do Stříbra, kde se naposledy jel závod družstev v roce 2012. Už po prvních jízdách bychom mohli znát některé mistry republiky, ale dokud není odmávnuto, nic není jisté.
 


MX1: Domácí překvapení?
V královské třídě jsou karty dobře rozehrané pro Martina Michka (Buksa/Ados KTM Team). Michek je letošním suverénem a když se podíváme do tabulky celkového pořadí Michkovi stačí si odvézt 30 bodů a stane se novým mistrem republiky bez ohledu na to, jak dojedou soupeři. Pro Michka by to byl již čtvrtý titul v řadě. Na domácím závodě bude určitě chtít překvapit Rudolf Weschta (Team MAX2), který měl smolný minulý závod v Kaplici a v průběžném pořadí je na pátém místě. Velmi zajímavý boj bude i o druhé a třetí místo v šampionátu. Tam je celkem těsno, kde na druhého Petra Bartoše (Orion Racing Team) zle dotírá Tomáš Šimko (GT2 Motorsport). Jaromír Romančík (JD191 KTM Racing Team) bude na startu chybět kvůli termínové kolizi se závodem mistrovství světa.
 


MX2: Szvoboda má první matchball
O něco těžší než Michek to má Bence Szvoboda (Buksa/Ados KTM Team). Ten jede vůbec poprvé o titul mistra republiky až do konce sezóny. Již několikrát svůj boj prohrál už v polovině sezóny, když přišlo zranění. Szvoboda má komfortní náskok před svým týmovým kolegou Sulivanem Jaulinem, ale k zajištění titulu by si potřeboval připsat dalších 45 bodů. Což znamená jedno vítězství a jedno třetí místo. Komplikovat mu to samozřejmě bude nejen Jaulin, ale určitě i Tomáš Kohút, který se vrátil po zranění a na velmi těžké trati v Kaplici ukázal svoje kvality. Velký souboj bude o třetí místo v šampionátu. Zatím ho drží Richard Šikyňa (JD191 KTM Racing Team) před Dušanem Drdajem (Yamaha Čepelák Racing Team) a skoro domácím hrdinou Patrikem Liškou (HT Group Racing Team).
 


Ženy: Laierová by mohla být mistryní
Takovou dominaci, jakou letos předvádí Němka Steffi Laier (Buksa/Ados KTM Team) jsme v ženské třídě dlouho neviděli. Není tedy pochyb, že i ve Stříbře by mohla zvítězit. Tím by si zajistila její první titul mistryně republiky. Za ní však bude souboj o pomyslný „český trůn“. Bodově je na tom nejlépe Barbora Laňková (Action Racing Team), ale aktuálně nejlepší formu prokazuje Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team), která je pouze dva body za třetí Lucií Simonovu (Inter Cars MoToman Team).
 


Veteráni: Nic není rozhodnuto
Podle slov Martina Žeravy (Team MAX2) - Michal Kadleček (KRTZ) neustále zrychluje a pro něj samotného je těžší a těžší rozjížďky vyhrávat. V Kaplici již Kadleček pořádně vystrčil drapák a stačí technická závada a máme tu velmi zajímavý souboj. Zajímavý souboj však bude i o třetí místo, kde se přetahuje Georg Hammerl (Motosport Chýnov) a Ivan Černý (Orion Racing Team) se stejným počtem bodů.
 
GPS trati:
49° 46' 13.795"N
13° 0' 47.817"E
 
Vstupné je 150 Kč
 
Harmonogram zde:
https://ceskymotokros.cz/casovy-harmonogram.html
 
V průběhu víkendu můžete sledovat online rozhovory zde:
https://www.youtube.com/user/maxmann78
 
Týmové reporty
Buksa/Ados KTM Team
Martin Michek se před Stříbrem zúčastnil dalšího závodu MXGP ve Švýcarsku, kde na trati ve Frauenfeldu dokázal ve druhé jízdě dojet na úžasném 17. místě. Martin Michek se však již soustředí na domácí šampionát a dodává: „V motokrosu není nic rozhodnuté až do poslední zatáčky, takže zatím nepředbíhejme. Letos mi sezóna až na pár zaškobrtnutí vychází skvěle a samozřejmě bych moc rád získal další titul, ale jak říkám, stát se může cokoliv!“. Steffi Laier (Ženy) také stačí jedna solidní jízda a může slavit titul ve třídě Ženy. V podobné pozici je i Bence Szvoboda, který nyní vede třídu MX2 o 55 bodů před Sulivanem Jaulinem. Ten v Kaplici ukázal, že i se zraněnou rukou může pomýšlet na vítězství, takže ve Stříbře se diváci mohou těšit na další zajímavé souboje týmových kolegů.
 


Orion Racing Team
Petr Bartoš (MX1) bude mít poslední dva závody opravdu náročné, aby udržel celkové pódium. Zatím drží průběžné druhé místo o 7 bodů před Šimkem. Manažer Petr Kovář k závodu uvedl: „Náročnou trať v Kaplici jsme přežili, ale ztratili jsme pár pozic v šampionátu. Především ve Veteránech měl Ivan Černý horší starty, které již nešly dohnat. Tím jsme přišli o průběžné třetí místo. Do posledních závodů se budeme snažit dát vše, abychom se na pódiových umístěních udrželi.“  V MX2 je Jonáš Nedvěd na 7. místě a Jana Antošová (Ženy) se po zranění dostává zpět do tempa.
 
Team MAX2
Ve Stříbře bude za domácího závodníka platit Rudolf Weschta (MX1), který před závody uvedl: „Trať ve Stříbře se mi líbí, je to pro mě domácí trať, takže se na závody těším. Po Kaplici jsem měl volný víkend, který jsem vyplnil tréninkem na motorce, na kole atd.“ Jako vždy se bude očekávat zlato od Martina Žeravy (Veteráni), který to ale se stále zrychlujícím Michalem Kadlečkem nebude mít lehké. Dále se představí kompletní jezdecké složení týmu jako David Kosmák, Milan Rožec, Nikola Hošková a Jiří Matějec.
 
GT2 Motorsport
„V Kaplici se nám moc nedařilo, ale stále můžeme bojovat o pódiové umístění v seriálu, což je pozitivní. Do Stříbra se těším, trat je tam výborná a věřím, že si dobře zazávodíme,“ říká Tomáš Šimko, který aktuálně drží třetí průběžnou pozici se sedmibodovou ztrátou na Petra Bartoše. Josef Kudláček závod v Kaplici vynechal, ale ve Stříbře s ním na startu můžeme počítat.
 
BV Racing
Michal Votroubek (MX1) musel Kaplici vynechat kvůli nataženému tříslu. V tréninku zjistil, že noha není stoprocentní a z důvodu bezpečnosti odpolední jízdy vynechal. Do Stříbra již bude připravený. Michal Bárta se neúčastnil posledních dvou podniků, ale na startu závodu ve Stříbře ho uvidíme po boku svých týmových kolegů. Stejně tak i Františka Smolu, který byl minulý závod reprezentovat v kategorii EMX300.
 
HT Group Racing Team
Po několika nevydařených závodech se na výsluní vrátil Václav Kovář (MX1), který si z Kaplice odvezl celkové druhé místo. Průběžně i díky vynechanému závodu je však až osmý. Lépe je na tom Marek Sukup (MX1), který má stejně bodů jako pátý Weschta a nebýt zabořeného motocyklu v bahně v Kaplici, byl by v průběžném pořadí mnohem výše. Nejvíc práce však bude mít domácí Patrik Liška (MX2), který se propadl na páté místo a od třetí příčky ho dělí tři body. Skvěle se v Kaplici ukázala i Tereza Hromková, která má výborné starty, jen jí chybí trochu rychlosti udržet se v TOP3.
 


Hulho Motocross Racing Team
Smůlu měl v Kaplici opět Martin Finěk (MX1), který se zamotal do hromadného pádu na startu a jízdu nedokončil. Průběžně je na 10. místě a při neúčasti Neugebauera by mohl poskočit na devátou pozici.
 
Inter Cars MoToman Team
Jezdci týmu Josefa Tomana se dostávají do lepší jezdecké kondice a jejich výsledky se závod od závodu zlepšují. Denis Poláš (MX2) je toho příkladem, kdy již dokáže stabilně jezdit v TOP5. I Márk Szöke a Jakub Hruška (MX1) nakoukli do TOP10. Nejtěžší pozici má Lucie Simonová (Ženy), na kterou tlačí Vítková a bude to mít velmi těžké. Kromě Michala Buchty (Veterán, zlomená lopatka) budou na startu všichni jezdci.
 
JD 191 KTM Racing Team
Jaromír Romančík (MX1) je jediným jezdcem, který dokáže Michkovi sekundovat ale díky termínové kolizi se závodu nezúčastní. Jinak ve Stříbře uvidíme celý tým včetně Tomka Wysockého (MX1), Richarda Šikyni (MX2), Martina Vondráška (MX2) a Radka Větrovského (MX2).
 
KRTZ
Milan Špičák (MX2) měl v Kaplici technické problémy, díky kterým nedojel druhou jízdu. Problémy do Stříbra odstranil, ale díky nim nemohl podstatnou část pauzy trénovat. V průběžném pořadí je na 8. místě. Michal Kadleček (Veterán) stále nemůže najít recept na Žeravu a je průběžně druhý.
 
Yamaha Čepelák Racing Team
Dušan Drdaj (MX2) již doléčil všechny svá zranění a mezi závody zkoušel i závod evropského šampionátu EMX250 ve Švýcarsku, kde se však v těžké konkurenci nekvalifikoval. V MM ČR má však výbornou pozici pro útok na celkové pódium. Průběžně je čtvrtý. Kristýna Vítková (Ženy), je v aktuálně nejlepší formě a v Kaplici deklasovala své „české“ soupeřky. V tomto trendu by ráda pokračovala i ve Stříbře, aktuálně jí patří čtvrtá pozice. Marek Pospíšil (MX1) v Kaplici poprvé bodoval a je průběžně 29. Tomáš Boček (MX2) je na 39. místě.
 
Motosport Chýnov
Manažer týmu Evžen Zadražil uvedl: „Do Stříbra se chystáme v podstatě ve stejné sestavě, jako na všechny předchozí závody seriálu. Ve třídě Ženy stále chybí jen krůček k TOP5 patnáctileté Eleně Kapsamer na dvoutaktní 125ccm. Na hranici první desítky se pak pohybují další Rakušanky Sarah Schnelzer a Julia Schrenk, nebo mladá Rumunka Stefania Bancila. Ve třídě Veterán je momentálně průběžně jen těsně třetí Georg Hammerl, který bude chtít zopakovat TOP3 z Kaplice. Dále by se měli závodu zúčastnit Daniel Doppler, Mario Martinz a Markus Berger. V MX1 máme bohužel momentálně marodku.“
 

Foto: Jiří Kružík

10 otázek pro: Rudolfa Weschtu
Rudo, jsi zde ve Stříbře domácím jezdcem, patří tato trať k tvým oblíbeným?
Určitě patří, místní trat mám rád a rád tady závodím.
 
Co se ti na trati nejvíce líbí?
Asi nelze vypíchnout jednu část, líbí se mi celá trať. Na závodech se jezdí i horní pasáž, na které se netrénuje. Tím pádem je trať hodně dlouhá a liší se tak od jiných tratí svojí délkou.
 
Máš zde spoustu příznivců, cítíš před závodem větší nervozitu než normálně?
Ani ne, spíš mě to motivuje.
 
V Kaplici jsi měl plno velkých karambolů. Všichni jsme viděli fotku, jak tě Wysocki doslova přejel. Už máš vše zahojené?
Naštěstí jsem měl jen pár odřenin, které už jsou téměř všechny zahojené.
 
Když jsme u těch zranění, jaké bylo tvoje nejhorší?
Určitě to byla natržená slezina. Nic příjemného.
 


Měl jsi skvělý úvod do sezony. Jako jeden z mála si dokázal porazit i Martina Michka. Čím to je, že se ti v Lokti tak dařilo?
Loket mám rád a myslím, že jsem měl letos i dobrou zimní přípravu. Hodně se mi podařily starty a to hrálo velkou roli.
 
A jak zatím hodnotíš tuto sezónu?
Letos je to jako na houpačce. Jsou závody, kdy se daří a někdy se nevede vůbec. Ale vždy se do toho snažím dát maximum.
 
Počasí si letos s námi hraje, jel bys Stříbro raději na blátě, nebo na suchu? Co ti vyhovuje víc?
Nevadí mi ani jeden z povrchů, ale spíš bych preferoval ideální povrch. Ten mi vyhovuje nejvíc J
 
Od kolika let už závodíš a měl si už chvíle, kdy jsi chtěl se vším praštit?
Závodím od pěti let a těch okamžiků, kdy jsem s tím chtěl skončit, bylo už docela hodně. Ale je to jenom chvilkové, za pár dní to přejde a jedeme dál.
 


Když tě nevidíme s helmou na hlavě, kde tě můžeme potkat? Pracuješ, nebo máš to štěstí věnovat se naplno motokrosu?
V sezóně se věnuju spíš jen motorce. Dělat tento sport na takové úrovni ani jinak dělat nejde.  Ale když mám čas, nebo volnější chvíle tak pracuju u nás doma v servisu.
 
Díky za rozhovor, ať se daří.
 
Autor: Petr Záruba
Foto: Radek Lavička