Výstava fotografií Petra Luska

09.11.2011 19:52

 

 

Letištní hala v pražské Ruzyni dýchá díky týmu KM Racing atmosférou Rallye Dakar

Kdo je milovníkem rychlých kol a obdivuje odvážné muže a ženy za volantem či řídítky, neměl by vynechat návštěvu výstavy z prostředí dakarských soutěží. Šedesát šest velkoformátových fotografií člena stáje KM Racing Petra Luska z uplynulých ročníků bude až do 31. ledna příštího roku dominantou odletové haly Terminálu 2 na Letišti Praha.

Baví ho fotit všechno, co se hýbe, a od toho je již jen krůček k zachycení nejrůznějších situací v motoristickém sportu. To je právě obor, v němž patří Petr Lusk ke špičce. Nejvíc si cení účasti v extrémních soutěžích, jichž se zúčastňuje v barvách týmu KM Racing. Jakmile najde ten správný terén, na několik hodin zmizí s foťáky „někam do skal“, a vrátí se až když místem projedou všichni účastníci rallye od motorek až po kamiony. Materiál z těchto situací využil jednačtyřicetiletý autor již do osmi publikací.

Vážněji se Petr Lusk začal věnovat fotografování v roce 2000 po nástupu digitálních technologií. „Mou vůbec první akcí, kde jsem měl s sebou foťák, byla Rallye Šumava. Na mistrovství světa jsem si odbyl premiéru v roce 2002 na Deutschland Rallye,“ zavzpomínal písecký rodák, který nejdřív fotil jen „do šuplíku”. Později začal publikovat na motoristickém portálu ewrc.cz, kde má u 340 fotografií za letošní rok přes dva miliony zhlédnutí.

Námětem je atmosféra vytrvalostního závodu

Fanoušci motoristického sportu i náhodní cestující z celého světa budou moci na ruzyňském letišti obdivovat soubor pod názvem Dakar – Pohledy do zákulisí. „Je to výběr fotek z uplynulých dakarských ročníků zachycující hlavně atmosféru vytrvalostního závodu. Jde víc o celkový pohled na soutěž, o přiblížení podmínek a prostředí, v němž se pohybují jednotliví závodníci, než o popis dílčích skutečností,“ vysvětloval námět výstavy fotoreportér, který čtvrtým rokem rovněž pracuje pro tovární tým Škoda Motorsport.

„Jsme rádi, že nás tým KM Racing oslovil a umožnil nám podílet se na zahájení slavné maratonské rallye, která startuje na Nový rok. Expozice na letišti zprostředkuje záběry z Dakaru více než milionu cestujícím, kteří po dobu trvání výstavy navštíví odletovou halu,“ řekl výkonný ředitel pro letecký obchod a marketing Letiště Praha Stanislav Zeman. „Pevně věřím, že i tento projekt návštěvníky letiště osloví a zařadí se mezi úspěšné kulturní akce, které mají v moderních prostorách Terminálu 2 svou tradici.“

Petr Lusk považuje výstavu za obrovské ocenění své práce. „Chtěl bych poděkovat týmu KM Racing, že mi fotografování ve fantastických jihoamerických scenériích umožňuje. Je skvělé, že tisíce návštěvníků mohou posoudit, jak se snažím dostat do každého snímku nějaký nápad. Rallye Dakar se může těžko něco vyrovnat. Je to pro mě ta největší výzva,“ vyznal se čtyřnásobný účastník nejproslulejšího motoristického maratonu v kategorii press, který každoročně sbírá vavříny ve fotografické soutěži Zlaté oko o nejlepší snímky v oblasti motoristického sportu. min

https://www.km-racing.cz/cz/aktuality.php