Vzhůru do Lokte

03.05.2012 17:49
 

Druhý závod osmidílného seriálu Mezinárodního mistrovství ČR v motokrosu „BUKSA/ADOS MOTOKROS 2012“ zavítá po dvouleté pauze první květnovou neděli do Lokte nad Ohří. Nikdo samozřejmě nepochybuje o tom, že by snad zkušení pořadatelé závodů Mistrovství světa vyšli ze cviku. Momentálně asi nejznámější česká motokrosová trať „Loketské Serpentiny“ je na tento podnik dle slov ředitele závodu Zdeňka Dvořáka již nyní plně nachystána, stejně tak jako všechny ostatní potřebné záležitosti v jejím zázemí.

 

Na startu pochopitelně nebude chybět žádný z předních českých motokrosových týmů, které často tvoří i kvalitní zahraniční jezdci. Stejně jako v Pacově budeme bohužel postrádat jednoho z favoritů třídy MX2 Petra Smitku, který letos nově startuje v barvách jihomoravského Osička MX týmu. Kvůli zranění kotníku z počátku sezóny, který má Petr nyní v sádře, bude k dispozici až tak koncem května. Manažer týmu Martin Osička k tomu říká: “S Petrem jsme letos měli kromě MMČR plány i v zahraničí, ale co se dá dělat. Motokros je sice krásný sport, ale bolestivý“. Nad startem Smitkova týmového kolegy Florenta Richiera visí stále zatím otazník. Každopádně lídr třídy MX2 po prvním závodě v Pacově Marek Sukup a zkušený bojovník ve třídě MX3 Jiří Čepelák jsou pro Loket jisti.

V týmu Buksa/Ados KTM bude kromě zraněného Kornéla Németha, který má problémy se zády, chybět i druhý muž třídy MX2 z Pacova Maďar Bence Szvoboda. Ten se zranil mezitím na slovenském mistráku v Myjavě. Hlavním tahounem této stáje tedy bude rychlý Slovák Martin Kohút ve třídě MX3, který byl v úvodním závodě třetí.

 

Po Pacově zcela jistě nejspokojenější tým Orion Litomyšl – RS Petrol bude samozřejmě chtít pokračovat ve vítězném tažení Martina Michka ve třídě MX3 a svůj úspěch by jistě rád potvrdil i druhým místem v této kategorii v podání Petra Bartoše. Manažer týmu Petr Kovář to okomentoval slovy: „Výkon Martina Michka se upřímně řečeno dal očekávat, ale velice příjemně mě překvapil Petr Bartoš! Spokojenost v týmu je tedy 100%, ale sezóna je dlouhá a každý závod je jiný. Na úspěch v Pacově budeme samozřejmě chtít navázat i v Lokti. Kluky ale čekají také závody MS třídy MX3, kde se budou snažit posunout se po ne zcela úspěšném začátku sezóny dopředu“.

Team Motoman má platnou akvizici v podobě Miroslava Jiránka ve třídě MX2, který byl v Pacově bronzový. Ve třídě MX3 to bude zkušený Martin Žerava, s kterým se musí na medailových pozicích stále počítat i přes jeho relativně vyšší motokrosový věk.

To samé platí o dalším matadoru Michalu Kadlečkovi z týmu KRTZ IV. v AČR, který si, doufejme, vybral smůlu již v Pacově. O lepší, než 5. příčku ve třídě MX2, by se mohl pokusit i loňský šampión této třídy a Michalův týmový kolega Josef Kulhavý. O lepší,než 9. příčku z Pacova by se měl pokusit také kvalitní juniorský pilot Roman Hanousek.


V Lokti se na startu objeví nová posila Moto Team Excel Václav Kovář, který letos dokázal vyhrát první dva závody juniorského MMČR ve třídě 125ccm. Ten se na pacovský termín účastnil závodu ME v italském Fermu. Po dvou závodech ME dvoutaktních stopětadvacítek do 17-ti let je Vašek průběžně na 14. místě. V Lokti s ním budou mít soupeři ve třídě MX2 rozhodně dost práce. Ve veteránské kategorii bude tento jihočeský tým spoléhat pouze na Zdeňka Velkého, Milan Heřman bude po pacovském zranění přihlížet s rukou v sádře pouze jako divák.

Ve třídě Veterán budeme zvědavi, jak se popasují Miroslav Kučírek z týmu Max 2 s Michalem Baborovským z SMS Střední Čechy. Každopádně z Pacova si vezou do Lokte stejný bodový příděl, červenou tabulku ale bude mít díky lepší druhé jízdě na svém červeném motocyklu Kučírek. Loňský Vicemistr ČR v této třídě Roman Skalka byl v Pacově až šestý, sám k tomu dodává: „Během zimy jsem doléčoval zranění kotníku. Chyběla mi tedy potřebná příprava a to je pak v závodech hodně znát. Navíc v první jízdě v Pacově jsem se zapletl do té hromadné skrumáže a tak s tím pak už nešlo nic moc dělat.“ Bronzový medailista této kategorie z loňského roku Zdeněk Gottvald se letos zase věnuje především enduru.

 

Také závod v Lokti bude natáčet Česká televize. Seriálový dodavatel Troja catering se snad poučí z chyb (téměř dokonalí Japonci tomu říkají „poka joke“) a v Lokti nebudou nedílnou součástí stánků s občerstvením dlouhé fronty lidí.

Takže na viděnou již tuto neděli 6.5.2012 v Lokti nad Ohří!

Kopie z IMG 8196

 
 
                  Napsal Richard Gironi  www.czechmx.cz/