XXVII. terénní motocyklová soutěž Enduro ve Mšeně je minulostí

21.08.2010 21:02

 

XXVII. terénní motocyklová soutěž Enduro ve Mšeně je minulostí

Šest měsíců příprav, hodiny jednání, shánění povolení a hlavně týdny strávené mezi komáry v kopřivách a blátě na trati, vyvrcholily v sobotu 14.8.2010 v 8.00 hod. odstartováním Mezinárodního mistrovství ČR a Přeboru ČR v terénní soutěži motocyklů Enduro ve Mšeně. Trať byla postavená tak, aby svou rozmanitostí prověřila schopnosti jezdců i strojů. Bohužel letošní léto nám příliš nepřálo. Pole, přes která byly plánovány přejezdy zůstala neposekána a tak se na poslední chvíli muselo trochu improvizovat. Trať vedla např. asi 200m. po silnici obousměrně, což někomu mohlo připadat chaotické, ale byla to jediná možnost, jak uzavřít kolo. Poslední kapku přidal déšť, který se spustil z pátku na sobotu a v první den závodu některé úseky proměnil v bahenní lázně. Tam, kde se v úterý při druhém časování projelo suchou nohou, zapadaly motorky po nádrže. Pro některé jezdce se Mšeno stalo peklem. Peklem, které ale každému ukázalo co umí, kolik má síl a jakou má vůli. Někdy rozhodovalo i trochu štěstí, ale to k sportu patří. Je těžké a téměř nemožné udělat jednu soutěž, která by vyhovovala těm nejlepším, kteří jezdí mistrák a třeba i světové závody a jezdcům, kteří jedou hobby a jdou se svézt jednou za rok. Ale jinak to v dnešních podmínkách není možné. Ve Mšeně si sáhli na dno všichni. A myslíme, že i pro ty, kteří nedojeli a „obrazili“ třeba jen půl kola, to byl zážitek, na který se nezapomíná.

 


Občas někde zazní kritika a je často i oprávněná, např. na malý počet maršálů, pořadatelů po trati a podobně. Připravit závod takového rozměru, jako byla soutěž ve Mšeně, je pořadatelsky tak náročné, že mnozí z nás především poslední měsíc nevěděli co je rodina, odložili všechny domácí povinnosti a okamžitě z práce nebo o vlastní dovolené do tmy makali, aby těch nedostatků bylo co nejméně. Uhlídat trať a je už jedno jestli v délce 50 km nebo 100 km, aby si ji někdo nezkrátil, není technicky proveditelné. Tam, kde opravdu o něco šlo, byly umístěny průjezdky a šest maršálů na motorkách pendlovalo nepřetržitě po trati. Pokud si někde někdo „šluknul“ po silnici, záleží na něm, jak se s tím vyrovná. Věříme, že pro většinu je důležitější pocit, že něco sami sobě dokázali, než pohár za čtyři stovky. Horší problém nám udělalo pár absolutně nezodpovědných jezdců, kteří aby si trať v délce 94 km zkrátili o pár desítek metrů a to v místech, která byla jasně vyznačená, rozjezdili kusy polí s pšenicí, řepkou a cukrovkou a aby nemuseli projet jednou kaluží vjeli do lesního porostu. Těm my nyní děkujeme za to, že musíme vést velice nepříjemná jednání s majiteli o náhradě škody, kterou budeme muset zaplatit. Samozřejmě se pak obtížně dá jít za takovým zemědělcem nebo hajným, ať nás pustí zase na své pozemky. Je možné, že za rok jim „poděkujete“ i vy ostatní.

 


Teď už nám zbývá „jen“ pár měsíců uklízet, pak si chvilku odpočinout a jestli se vše povede, tak se rozloučit se sezónou 2010 při posledním tankování.

 


Věříme, že se Vám ve Mšeně líbilo a že i možnost setkání s velikány motocyklového sportu, kteří se v historii mšenských soutěží zúčastnili a kteří přijali naše pozvání, stejně jako návštěva výstavy k 60. výročí od uspořádání první soutěže ve Mšeně, pro Vás byla hezkým zážitkem.

 


Na závěr bychom chtěli poděkovat všem jezdcům, kteří do Mšena přijeli, protože Vaše účast a snad i pocit z těžkého, ale příjemně stráveného víkendu ve Mšeně, je pro nás tou největší odměnou. Přejeme Vám hodně sportovních úspěchů na dalších závodech a za rok.........

Členové EKM Mšeno

 

Nezbývá než souhlasit a ťešit se na příští 28.ročník Mšenské.