Názory na zrušení endura v Uhlířských Janovicích

22.09.2009 17:30

 

 

Františku, zdravím ze Mšena.

Po debaklu v Uhlířských Janovicích jsem se rozhodl medializovat svůj názor na zrušení této soutěže. Zavěsil jsem ho na stránky M.Pichla, Enduro Semily a Bezinkáři. Pokud s tím trochu souhlasíš a budeš mít zájem zveřejnit ho i na tvých stránkách, kde jsem pravidelným návštěvníkem, budu rád. Myslím, že čím více lidí se ozve, tím líp.  Je to ale jen můj názor, který nemusí být správný.

 

Přeji příjemný den  Jaromír Flígl

 

Znění:

Neumím zhodnotit jaký podíl má na zrušení soutěže v UJ  AČR, ale loňského roku byl hlavním odpůrcem pan Karel Kerouš z České inspekce živnotního prostředí, který má shodou okolností u Kácova chatu. (shoda čistě náhodná). Jeho angažovanost přispěla údajně hlavní měrou i k letošnímu výsledku. Myslím, že by nebylo špatné mu na úřední e-mail poslat pár názorů od jezdců, aby na ČIŽP viděli, jaký ohlas u veřejnosti jeho aktivity mají. Adresa je kerous@ph.cizp.cz. Myslím, že je vhodné upozornit především na to, že zrušením organizovaných závodů, kde je ekologický dozor a pod., se podporuje volné ježdění, které může mít za následek  opravdové  ničení přírody. Protože sám pracuji ve veřejné správě, vím, že pokud je více stížností na určitý postup nějakého pracovníka, většinou to vzbudí určitý zájem. Rovněž si myslím, že by situaci měl v podobném duchu medializovat VV endura. Pokud si umí Kerouš najít cestu do medií, měli by to naši činovníci umět taky.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Rád zveřejním jakýkoliv slušný názor a ohlas.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pošíková napsal(a) dne 24.9.2009:
Dobrý den, sledujte noviny, hlavně Mladou frontu. Poskytli jsme vyjáření ČTK.Napsali jsme žádost o prošetření na min. živ. prostřední - vnitřní autid, inspekci živ. prostředí. Bohužel, když si dnes založím sdružení a vy si budete chtít v Semilech postavit větrnou elektrárnu, já s tím nebudu souhlasit a nastane koloč zákazů, odvolání. Tak to zde funguje. Také jsme se domnívali, že když máme všechna povolení, odborné posudky z agentur, splnili jsme všechny požadavky pana K. z loňského roku, tak se mu stejně podařilo nám to překazit. Možná, že to je zneužití pravomoci veř. činitele. To se uvidí u soudu. Držte nám palce. Pošík vlastně teď bojuje dál, ale už za rok 2010.
 

Převzato z webu Endurokolubu Semily. 

 

 

Enduro se v Uhlířských Janovicích nepojede, proti byli ekologové

Třetí díl mistrovství České republiky v motocyklovém enduru se o víkendu v Uhlířských Janovicích nepojede. Proti jeho povolení se odvolala občanská sdružení Arnika a Tilia Thákurova, takže povolení zatím nenabylo právní moci a pořadatel Jiří Pošík proto závody zrušil.

24. 9. 2009 12:16 UHLÍŘSKÉ JANOVICE

"Nečekali jsme to, odvolali se týden před závody," řekl ve čtvrtek ČTK Pošík, bývalý motocyklový závodník. Arnika podle něj věděla o přípravě endura dva měsíce předem. Protože kvůli jejímu odvolání nenabylo povolení závodu právní moci, netroufne si bez něj poslat na trať 200 závodníků.

Soutěž měla být součástí seriálu mistrovství ČR a nyní hrozí, že nebude vyhlášen domácí mistr. Dosud se totiž odjely jen dva sprinty, již dříve byl zrušen závod ve Mšeně a v kalendáři figuruje už jen klání v Kopidlu na Plzeňsku, které do něj bylo zařazeno dodatečně místo zrušených Bohdalovic.

Podle Arniky byl důvodem k odvolání jednak chybný postup Městského úřadu v Kutné Hoře, který akci povolil, a také snaha ochránit přírodu. "Trasa měla vést přes mnohé cenné lokality, mimo jiné pod kopcem Stařechov v prameništích Živého a Ratajského potoka," řekl ČTK právní expert Arniky Lukáš Matějka.

Kutnohorský úřad podle Matějky vydal povolení k akci, aniž by detailně vymezil a dále posuzoval místo konání závodu. Navíc prý úřad opomněl jako účastníky řízení majitele pozemků, na nichž se měla soutěž uskutečnit. "Není jasné, v jak velkém rozsahu by byla poškozena příroda," uvedl Matějka s tím, že trasa závodu měla vést přes pramennou louku u obce Makolusky, která by kvůli cenným biotopům měla být vyhlášena významným krajinným prvkem.

Podle Pošíka na doporučení České inspekce životního prostředí trať prohlédli odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "Celou trať závodu jsme pečlivě zkontrolovali a veškeré jejich připomínky jsem akceptoval," uvedl. Na doporučení ekologů například posunul termín závodu o dva týdny. Od Stařechova byla trasa vzdálena pět kilometrů a vedla pouze po asfaltové lesní cestě, dodal.

Podrobná mapa se zákresem trasy endura je podle Pošíka na kutnohorském městském úřadě. Pošík uvedl, že osobně jednal se všemi majiteli pozemků a má od nich povolení k průjezdu na nahlášený termín soutěže. Písemné povolení má i od všech zúčastněných obcí ležících na trase závodu.

Podle Matějky potvrzuje riziko spojené s pořádáním endura v Uhlířských Janovicích loňská zkušenost. "Před rokem jezdci na trase závodu výrazně poškodili přírodu," uvedl. Les podle něj poničila také vichřice a s ní spojené následné urychlené odklízení polomu. Motocyklové závody by k jeho stabilizaci nijak nepřispěly, dodal Matějka.

"Nikdo z vlastníků pozemků si doposud nestěžoval. Po skončení soutěže byla celá trať závodu v předem dohodnutých termínech předána všem majitelům pozemků v pořádku," reagoval na to Pošík. Správní řízení ČIŽP z loňského závodu podle něj nebylo dosud ukončeno, poškození kořenů, lesních cest a přírody se neprokázalo.

Podle mluvčí sdružení Zory Kasikové není Arnika proti pořádání terénních motocyklových závodů. "Existují lokality, kterým naopak může pořádání podobné akce prospět, pokud je naplánována ve vhodném termínu a podobě, případně ve spolupráci s orgány ochrany přírody či Agenturou ochrany přírody a krajiny," poznamenala. Jako příklad uvedla Rančířovský tankodrom na Jihlavsku.

"O to více mne mrzí, že mě před soutěží nikdo z členů sdružení nekontaktoval a nemohli jsme si společně trasu závodu projít a posoudit možnosti použití," reagoval Pošík, jenž reprezentoval na 13 Šestidenních. Přes všechny problémy je připraven a odhodlán uspořádat motocyklovou soutěž v Uhlířských Janovicích znovu v roce 2010.