Fakta kolem stornovaného MS MX3 v Holicích - vyjádření L. Exnera

05.01.2011 17:32

 

Fakta kolem stornovaného MS MX3 v Holicích - vyjádření L. Exnera

Již několik let se pohybuji ve světě závodů Mistrovství světa třídy MX3 a po celou dobu tohoto působení ve mně vřela myšlenka ukázat českému divákovi tento skvělý šampionát motokrosového umění.
 
Jelikož já sám nemám takové závodiště, na kterém by se dalo pořádat Mistrovství světa, obrátil jsem se na Automotoklub Holice a požádal jej o pomoc.Závodiště jsem přebral v totálně zanedbaném stavu a bylo vidět, že na dříve pořádané závody scházely peníze. A to v řádném množství. Velké nadšení všech a touha dostat svět zpět do Holic nás hnala stále rychleji vpřed. Postupem času jsme se dopracovali ke dvěma světovým podnikům, které jsme jako pořadatalé v nováčkovské roli zvládli na výbornou, což dokládá ocenění YouthStreamu a FIM za nejlepší spolupráci v roli pořadatele Mistrovství světa třídy MX3.
Po hrubé kalkulaci prvního podniku nám zůstalo na závodišti mínus 2,5 milionu Kč a po druhém závodu, na který nám přišla pouze jedna třetina předchozích diváků, jsme skončili jako organizátoři s mínusem 1,7 milionu Kč.
Tento rok jsme stáli před otázkou, co tedy bude? Jít dál do pořadatelsví se zápisem do kalendáře FIM a poplatků za kontrakt s YouthStreamem v hodnotě 1 milionu Kč + vynaložit další asi cca 3 miliony, nebo podnik oželet a zaplatit pokutu za zrušení závodu v hodnotě 250.000,- Kč a prostě to nechat na jiných.
O všem bohužel rozhodla neúčast diváků na předchozích podnicích. Bez nich není návratnost tak náročného závodu absolutně možná. Stát v těchto věcech vůbec nepomáhá a jediný, kdo podal pomocnou ruku, byl Autoklub ČR, který nám po dobu obou let uvolnil peníze určené na podporu pořádání MS. Přesto to byla jen asi jedna šestina skutečných vynaložených prostředků na organizaci, a to nemluvím o daleko větším množství financí, které byly potřeba, aby holické závodiště získalo homologaci MS. Dál už jsem nechtěl vyhazovat tak veliké finance za pořadatelství a připadala mi ekonomičtější varianta další závody odpískat.
Hlavním a skutečným důvodem je však již zmiňovaný nezájem našich diváků o návštěvu světového podniku MX3. V obou závodech byli na čele čeští jezdci, Česká televize všechna klání přenášela, bylo skvělé počasí a všechna média byla u toho.

Co tedy dodat. Děkuji za vše holickým pořadatelům, děkuji za podporu Autoklubu ČR a hlavně generálnímu partnerovi MS - společnosti Chládek a Tintěra Pardubice a. s., stejně jako ostatním reklamním partnerům za podporu pořádání MS třídy MX3.

Závěrem bych rád upozornil, že holické závodiště změnilo od základů svoji tvář a dnes se Česká republika může pyšnit dalším místem, kde je možné pořádat MS v motokrosu, ovšem už bez mé osoby.

Ladislav Exner
manažer UFO Racing Teamu

Zdroj: motolevel.com