MMČR v Motokrosu Petrovice u Karviné, 5.6.2011

07.06.2011 17:54

Na česko-polském pomezí v Petrovicích u Karviné se jel druhý závod velkého motokrosového mistráku 'LR Cosmetic/ADOS CUP 2011'. Po třech letech pauzy se zde opět sjela česká špička, doplněna o kvalitní závodníky z Polska, Slovenska, Maďarska a dokonce i z Ukrajiny. Bohužel však chyběli dva významní, přímo domácí borci. Jindra Hrabica měl totiž necelý týden sundanou sádru z ruky a tak pomáhal alespoň pořadatelsky, loňský vicemistr ČR třídy OPEN Honza Zaremba letos nezávodí a tak ho místní fanoušci postrádali úplně. Ze zahraničních jezdců bohužel chyběl favorit třídy MX2 Francouz Florent Richier a na startu OPEN se neobjevil ani smolař z Pacova, jeho krajan Milko Potisek. Oba dali přednost závodům v zahraničí. Zcela chyběli i tradiční Rakušané, kteří v tomto termínu měli svůj mistrák.

 

A tak se nakonec na startu sešlo pouhých 99 jezdců. Ani v jedné třídě nebyl startovní žebřík zaplněn a to se vyskytl i případ, kdy jeden jezdec startoval jak ve třídě Veterán, tak ve třídě OPEN. Kvalifikaci v OPEN měl při počtu 39 přihlášených jezdců jasnou a tak v prvně jmenované třídě sbíral body, v té druhé zas odměnu za kvalifikaci. A to ještě že s sebou neměl stopětadvacítku. Ale kdoví, třeba ji v Holicích mít bude. I takovéto paradoxy umožňuje letošní mistrák. Nejméně bylo Veteránů (25 jezdců), třída MX2 měla jezdců 35. To jsou bohužel chabá čísla...

 

Jinak příjezd k závodišti, který je poměrně složitý, byl letos výborně značen, nápadné žluté plakáty a reflexní šipky ani nenutily řidiče před křižovatkami sundávat nohu z plynu. Profil závodní dráhy se oproti předchozím létům také změnil. Kvůli ochráncům přírody se muselo jedno místo z profilu tratě vynechat a tak se kvůli dodržení potřebné délky vrátil jeden poměrně technický úsek, na kterém kdysi trať začínala. Neobyčejně pestrý je pak povrch petrovické trati. Geologické podloží se zde věru vyřádilo a tak se na dráze střídá písek, hlína a místy i mazlavý jíl. Závodům přihlížely zhruba dvě tisícovky lidí. Diváckou kulisu tvořilo i mnoho fanoušků z Polska. Občerstvení bylo na každém rohu a tak divákům rozhodně nic nechybělo.

 

Počasí bylo dost letní a s deštěm to bylo „just in time“. Středně silná přeháňka totiž skončila těsně před startem první jízdy Veterán a další kapky pak začaly padat bezprostředně po dojetí poslední třídy OPEN.

 

 

 

 

 

První zatáčka po startu první jízdy třídy Veterán hned poslala k zemi dva hlavní favority – Honzu Mrázka a Romana Heinricha. Honza to zdatně dotáhl až na druhý flek, Roman celé jedno kolo startoval svůj motocykl a tak se nakonec na výsluní hřál bývalý soutěžák Roman Skalka. Potěšila i účast bývalého reprezentanta, jednačtyřicetiletého Slováka Mariána Duchoně, který skončil celkově třetí. Druhé místo celkově nakonec vybojoval zmíněný Roman Skalka a prvenství pak patřilo Janu Mrázkovi, který ve druhé jízdě nedal už nikomu šanci a svým pronásledovatelům ujel téměř o 3/4 minuty. Celkově čtvrtý byl Míra Štaud a logicky se tak postavil na nejvyšší stupínek zvlášť bodované třídy Veterán nad 50 let. Smůlu měl jinak dobře jezdící Marcel Malovaný – ve druhé jízdě mu bohužel vypověděl službu motor.

 

Ve třídě MX2 bylo při absenci Richiera hned několik adeptů na vítězství. Také se jich na čele jednotlivých jízd vystřídalo vícero. Úvodní jízda ale patřila velice razantně jezdícímu Maďaru Bence Szvobodovi. Ve druhé jízdě však hned v úvodu spadl, musel dotahovat a očividně pomalejší jízda způsobená psychickým blokem posunula Benceho pouze na dvanácté místo. Celkově mu pak patřilo místo čtvrté. Od třetího kola druhé jízdy se na čele usadil další jezdec z pořádajícího LR Cosmetic-Ados KTM teamu Tomáš Šimko. Pak se ale propadl na třetí místo a to mu patřilo i celkově. Výborný výkon podal Milan Špičák. Z Petrovic si odváží místo druhé a v celkové klasifikaci mu patří bronzová příčka. Nejlepším jezdcem ve třídě MX2 byl však Josef Kulhavý. Jako jediný během první jízdy chvílemi dotíral na vedoucího Szvobodu. Ve druhé jízdě se pak probojoval přes všechny své soupeře a po zásluze suverénně zvítězil. V Holicích tak pojede s červenou tabulkou průběžného lídra šampionátu.

 

Ve třídě OPEN to měli v obou jízdách vždy výtečně rozjeté jezdci Orion Litomyšl – RS Petrol teamu Martin Michek a Petr Bartoš. Z té první musel bohužel Petr kvůli proražené přední pneumatice 4 kola před cílem odstoupit. Martin však své kvality naznačil už v dopolední kvalifikaci a v cíli první jízdy byl jako vítěz odmávnut téměř půl minuty před Kornélem Némethem! Ve druhé rozjížďce jezdil Kornél opět druhý, poměrně lacino však tento zkušený jezdec záhy přenechal své místo Petrovi Bartošovi. Ten si smůlu vybral v jízdě první a tak v té druhé mu stříbrnou pozici už nic nevzalo. Németh bral ale druhé místo celkově. Ovšem opět vynikající Michek, který jasně vévodil i jízdě druhé, si tak jako jediný z Petrovic veze domů padesát bodů a jako příbal také červenou tabulku průběžného lídra seriálu. Poctivě sbíral body tentokráte poměrně nenápadný Jirka Čepelák, který si vybojoval třetí místo celkově i průběžně v seriálu. Jak vidno, bude to mít letos s obhajobou titulu poněkud složitější. Smolařem dne byl jinak rychlý Slovák Martin Kohút. V první jízdě odstoupil po pádu, ve druhé pro změnu zase pro technickou poruchu a tak si z Petrovic neveze ani bod.

 První prázdninová neděle (3.7.2011) pak přivítá třetí díl seriálu na světové trati ve východočeských Holicích.

 

Evžen Zadražil

www.motosportchynov.cz