Světový motokros odstartoval na velikonoční pondělí v Holandsku

10.04.2012 20:57

Všechny kubatury pěkně pohromadě viděli diváci v holandském Valkenswaardu, kde jezdce jako vždy přivítal nekonečný písek a v pondělí navíc ještě hustě pršelo. Místní dráha byla údajně tak náročná, že některé trojskoky skákalo jen pár jedinců z královské třídy MX1, byl to prostě mazec, ale takové už bývají závody na písku. Bohužel našim reprezentantům se tento úvodní podnik mistrovství světa moc nevydařil i když nedělní kvalifikace vypadala tak nadějně. Martin Michek obsadil ve své skupině A pátou příčku, jeho stájový kolega z týmu Orion Litomyšl- RS Petrol Petr Bartoš, oba jedoucí na motocyklech KTM, bral 15-tou pozici a postup si také zajistil Petr Michalec UFO Racing Team, který zajel šestnáctý nejlepší čas ve skupině B. Závodníků se zde v MX trojkách sjelo hodně, pochopitelně plno domácích borců a také Belgičanů, od kterých se toho očekávalo nejvíce na tomto povrchu. Nakonec se jim to také podařilo, když celkově vyhrál Kevin Wouts jedoucí na Kawasaki. Překvapivé bylo určitě třetí místo Rakušana Walknera a ještě větší čtvrté Poláka Lonky. Michek bohužel ani jednou závod nedokončil, i když už v jedné rundě jezdil osmý, tak ho potom zastavil pád a následné uražení víka nádrže znamenalo konec nadějí. Bartoš měl také karambol v první jízdě, kterou nakonec nedokončil v následující skončil 22-tý. Na první letošní světový bodík tak dosáhl Michalec, který v písku vydoloval 22-tou a 20-tou příčku.

01

Jinak ve Valkenswaardu řádil podle předpokladu Holanďan Jeffry Herlings ve třídě MX2, v královské kubatuře MX1 dominoval loňský mistr světa italský fenomén a 5-ti násobný světový šampion Antonio Cairoli oba sedlající tovární techniku KTM. A aby to bylo vše, tak ženám vévodila Italka Chiara Fontanesi na Yamaze, naše zastoupení zde bylo v podobě motokrosařky Kristýně Fürbacherové, která zaujala 31. a 36. místo. Nyní se světová karavana jezdců rozdělí (společně mají závody ještě v Anglii a v Německu), MX trojky mají před sebou nyní Francii, tak kluci se tam v současné době přesouvají a pokud se umoudří počasí, tak budou hledat dráhu, kde si zatrénují. Doufejme, že Francie bude pro naše závodníky příznivější - bez písku!