Tisková zpráva k závodu seriálu Kůta MMČR motokrosu, který se pojede v Jiníně dne 25. 8. 2019.

20.08.2019 21:47

25. 8. Jinín: Závěrečný závod sezony
 

Je tady poslední závod jednotlivců Kůta MMČR v motokrosu v sezoně 2019! Rozhodující klání bude hostit trať v Jiníně u Strakonic. A to, co se bude dít na trati, už jste dlouho neviděli. Hlavně ve třídách MX1 a MX2 jsou od sebe závodníci vzdálení jenom v jednotkách bodů. Přijeďte je podpořit už 25. srpna na trať do Jinína.

MX1
Nejnapínavější souboj rozhodně slibuje neatraktivnější třída MX1. Na její kráse jí přidává bodový rozdíl mezi dvěma jezdci na čele tabulky. První je v tuto chvíli maďarský závodník Bence Szvoboda (Buksa/Ados KTM Team), druhý je Filip Neugebauer (Osička MX Team). Na Szvobodu ovšem ztrácí jenom zanedbatelné dva body. To znamená, že to v posledním závodě bude kdo s koho a jakoby tihle dva na start nastupovali s čistým štítem. A hádáme, že ani po první rozjížďce nebude jasno, protože tihle dva jsou nesmírně vyrovnaní. Bence měl v sezoně celkově lepší výsledky, ovšem hlavně proto, že Neugebauerovi se ve dvou závodech nevyhnula smůla, zdravotní problémy nebo technický problém. Bence sezonou naopak proplul téměř bez problému až na druhou rozjížďku předposledního závodu, kterou nedokončil. Tím oba jezdci vyrovnali skóre a teď se bude rozhodovat. Na třetím místě se dlouho držel rakouský jezdec Lukas Neurauter (Osička MX Team), kterému ovšem pomyšlení na stupně vítězů zhatila kramolínská trať, odkud nepřivezl ani jeden bod. Na trojce ho tak vystřídal Václav Kovář (HT Group Racing Team), toho letos chvíli trápilo zranění, i tak ale stále zajížděl vyrovnané výsledky a nikdy to ani přes bolesti nevzdal. Průběžné třetí místo mu budiž odměnou, navíc pokud zajede stejně jako vždy, je v podstatě neohrožený. Petr Bartoš (Orion Racing Team) bude do posledního závodu nastupovat jako pátý jezdec tabulky, na páté pozici by měl vzhledem k počtu bodů pravděpodobně i zůstat. Šestý je prozatím František Smola (BV Racing Cross), tomu letošní sezona sedla o moc lépe než ta loňská. Sedmý je v tuto chvíli Patrik Liška (HT Group Racing Team) a osmý Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team), tady by se pořadí mohlo ještě v posledním závodě promíchat. Ale uvidíme, zatím není nic jisté a je otázkou, co si na jezdce připraví neděle 25. srpna 2019.

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 222

MX2
Ani MX dvojky nezaostávají za silnější třídou, co se atraktivnosti posledního závodu týče. Taky tady se máte rozhodně na co těšit, protože na čele se vedoucí jezdci v průběhu sezony mění. První polovinu se na nejvyšší pomyslné příčce držel zuby nehty Šimon Jošt (Osička MX Team), jenže v posledních dvou závodech ho vystřídal Martin Krč (Buksa/Ados KTM Team). Jošt je nyní druhý. Kluci si to vyměnili, jednoduše Joštovi vyšel líp start sezony, Krč se opřel do závěru. Bodový rozdíl mezi nimi není tak těsný jako v MX1, a čtrnáctibodový náskok pro Krče rozhodně zatím neznamená titul ve třídě MX2. Třetí je zatím Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team), který se po polovině roku taky pořádně rozjel, důkazem jsou tomu druhá celková místa z Petrovic a Kramolína. Jakub Terešák (HT Group Racing Team) se propadl z druhého na čtvrté místo, protože v Kramolíně chyběl kvůli zranění. Jestli nastoupí v Jiníně, ještě není jisté. Měl zlomená žebra. Pokud budou ještě bolet, nepojede. Na celkovém čtvrtém místě v sezoně by ho tak pravděpodobně vystřídal zatím pátý Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team), který je v posledních závodech opravdu rychlý, jenom mu ne vždy vyšly na sto procent. Šestá pozice prozatím patří slovenskému závodníkovi Denisovi Polášovi, sedmý je nyní Pavel Dvořáček (SMX Racing Team) a osmý Martin Vondrášek (Haas Racing Team), jezdci, kteří se prosazují hlavně v juniorském mistrovství, ale skvěle jedou i v tom seniorském.

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 646

Ženy
Výsledky ženské třídy naznačují, že tady už to takové drama nebude. Kristýnu Vítkovou (Yamaha Čepelák Racing Team) letos ještě žádná soupeřka neporazila. Tím pádem Kristýna nemusí už ani jednou vyhrát, ještě lépe, chybí jí k titulu jenom šest bodů, které pravděpodobně nasbírá už v první rozjížďce posledního závodu. Ale nepředbíhejme, motokros je nepředvídatelný a třeba to ani nepřekonatelná Vítková nebude mít tak lehké. Druhé místo v letošní sezoně, jestli nepřekoná Vítkovou, patří už nyní Barboře Laňkové (Orion Racing Team). Ta to na Vítkovou letos i několikrát zkoušela, a málem se jí to povedlo, nikdy ovšem soupeřku nedokázala porazit. Na třetí pozici vidíme v tabulce Mariku Mlýnkovou (BV Racing Cross), která také párkrát Vítkovou dost podusila, po posledním závodě v Kramolíně, kde se zranila, se ovšem rozhodla ukončit motokrosovou kariéru a v Jiníně na trati ji neuvidíme. I přesto ji ale třetí místo v sezoně zůstane. Čtvrtá Kristýna Tomišková (Team Motokrosová škola CZ) na ni ztrácí 50 bodů a ty s největší pravděpodobností nezíská, a i kdyby, body Mlýnkové by pouze vyrovnala a Mlýnková by vyhrála na lepší výsledky v jednotlivých závodech. Tomišková se spíš než na vyrovnání bodového skóre Mlýnkové, bude muset soustředit na pátou Viktorii Kellerovou, která na ni ztrácí jenom čtyři body. Na Kellerovou zase bude určitě dotírat prozatím šestá Kristýna Řeřichová. Nevelké bodové rozdíly jsou nyní také na sedmém až devátém místě mezi Alinou Barthel (Motosport Chýnov v AČR), Viktorií Lohninskou (Region Racing CZ) a Sarah Schnelzer (Motosport Chýnov v AČR).

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 922

Veterán
Ve Veteránech už je rozhodnuto a to hned na dvou pozicích. Už v Kramolíně se mezinárodním mistrem České republiky v motokrosu stal opět Martin Žerava (KRTZ Motorsport), který letos vyhrál pokaždé. Ovšem kromě posledního závodu právě v Kramolíně. Do veteránské třídy totiž poprvé, a pro diváky konečně, nastoupil čerstvý čtyřicátník Petr Bartoš (Orion Racing Team). A bylo jasné, že závod třídy Veterán tak nabídne zajímavý program. A tak se také stalo, protože Bartoš sice Žeravu porazil, mistr mu to ale nedal jen tak zadarmo. Ovšem, jak už jsme psali, i přes vítězství Bartoše v posledním závodě, o vítězi mistrovi už je rozhodnuto. Je jím Martin Žerava. Jisté už je i místo vicemistra republiky, tím je už po Kramolíně Zdeněk Pučálka (KRTZ Motorsport). Byl letos téměř vždy druhý, tak mu titul náleží právem. O třetí místo se ještě strhne boj, pravděpodobně mezi Janem Hůdou (BV Racing Cross) a Romanem Majerem. Celkový bronz by ale klidně mohl připadnout i Stanislavovi Horskému nebo Jiřímu Pachovi (Motosport Chýnov v AČR). Uvidíme, kdo bude nejlepší. V kategorii Veterán 50+ je lídrem tabulky Roman Majer a titul má téměř v kapse, v Kramolíně mu stačí získat šest bodů a může slavit, takový má na čele náskok. Na druhém, třetím i čtvrtém je to ale bodově hodně těsné a rozhodne opravdu až poslední závod v Jiníně.
 

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 4475


Jinín 2019: Týmové reporty

 

Buksa/Ados KTM Team
Tým je plně koncentrovaný na poslední závod do Jinína. Dvěma jezdcům jde o titul mezinárodního mistra republiky a ještě není zdaleka rozhodnuto. V MX1 Bence Szvoboda vede tabulku téměř celou sezonu, v Jiníně ovšem bude muset čelit Filipovi Neugebauerovi, který se na něj dotáhl v posledním nepovedeném závodě v Kramolíně. Teď je mezi oběma jezdci pouze dvoubodový rozdíl a v Jiníně to rozhodně bude boj do posledního kola. V MX2 je lídrem tabulky Martin Krč, který ve druhé polovině sezony doslova září. Také jemu půjde o to, aby udržel vedení a mohl se po závodech pyšnit titulem. Pojede také Martin Michek, kterému letos o celkové umístění nejde, stal se už mistrem Evropy a zúčastnil se dálkové rally Baja, vyhrál poslední závod v Kramolíně. Daří se mu a i přes absenci několika závodů MMČR, je průběžně osmý.

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 413

HT Group Racing Team
Jezdci jsou natěšení na závěrečný podnik sezony v Jiníně a soustředit na výkon se bude muset hlavně Václav Kovář v MX1. Ten se díky svým skvělým a vyrovnaným výkonům dostal na průběžnou třetí příčku. Pomohla mu k tomu trochu také smůla soupeře, ale bohužel i s tím se musí v motokrosu počítat. Jestli neudělá chybu, pozici v tabulce by měl Kovář udržet. Patrika Lišku v MX1 v Kramolíně trápily technické problémy natolik, že nedokončil ani jednu jízdu. Tento závod mu tedy pokazil celou sezonu, propadl se ze šestého na průběžné sedmé místo a v Jiníně se bude snažit jet naplno, snad ho znovu technika nezradí. Jiří Matějec je v MX2 prozatím devátý a bude se snažit, aby na stejné pozici byl i na úplném konci sezony. Jakub Terešák je průběžně čtvrtý. Kramolín vynechal kvůli zranění. Jestli nastoupí v Jiníně a bude ještě bojovat o stupně vítězů, to zatím není jisté.

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 1859

Orion Racing Team 
Závody minule v Kramolíně se moc vydařily, proto se tým už těší do Jinína, kde se mistrák odjede po nějaké době. Petr Bartoš ukázal v Kramolíně, že je schopen úspěšně bojovat ve dvou třídách. „To není pochopitelně vůbec jednoduché, ale zvládl to na jedničku. Musím před jeho výkonem smeknout,“ říká manažer týmu Petr Kovář. Jonáš Nedvěd má standardně vynikající starty. V Kramolíně k tomu přidal potřebnou rychlost a s nejlepšími tentokrát držel až do konce kontakt. V ženské kategorii je stoprocentní spolehnutí na Barboru Laňkovou, která brala po bojovné jízdě stříbro a kráčí odhodlaně za titulem vicemistryně republiky.

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 2650

Osička MX Team
Předposlední závod v Kramolíně byl pro tým plný smůly. Lukas Neurauter si neodvezl z Kramolína jediný bod. Z první jízdy musel odstoupit pár kol před koncem kvůli vypletenému kolu. V druhé jízdě měl kolizi s jedním z jezdců hned v prvním kole. Kvůli bolesti nohy jízdu nemohl dokončit. Propadl se v průběžném pořadí na 4. místo a momentálně ztrácí 29 bodů na třetího Kováře. Šance na průběžné třetí místo tam tedy stále je, ale Vašek Kovář by v Jiníně musel chybovat. Filip Neugebauer měl v první jízdě kolizi se soupeřem, který ho poslal k zemi a bohužel u toho ohnul přední kotouč. Musel tak jet stíhací jízdu bez přední brzdy, což nebylo úplně jednoduché. Nakonec z toho bylo v cíli 13. místo. V druhé jízdě už si spravil chuť druhým místem a hodně mu pomohlo, že jízdu nedokončil jeho největší soupeř Szvoboda. Ztrácí na něj teď pouhé dva body, takže nás čeká napínavý souboj o titul! Ani se nedá říct, že by byl Filip nervózní, spíš se těší. Poslední závody seriálu jsou jeho oblíbené. V pozici, že se rozhodovalo o titulu až do poslední jízdy, už byl několikrát a rád na tyto závody vzpomíná. Co se týče Šimona Jošta, i jemu Kramolín moc nevyšel. Kvůli pádům mu bohužel uteklo pódiové umístění, a tím i šance získat zpět červenou tabulku. Před finálovým závodem ztrácí 14 bodů na vedoucího Martina Krče. Titul je ale stále reálný, takže se v Jiníně bude bojovat na maximum!

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 243

Yamaha Čepelák Racing Team 
Minulý závod v Kramolíně byl pro tým velmi úspěšný, jezdci brali dvě celková podia a Aneta Čepeláková dala v jízdě svou první TOP10. Kristýna Vítková byla i přes bolest a omezení opět neporažena, odjela paradoxně v obou jízdách jeden z nejlepších výkonů sezony. Dušan Drdaj doplatil na chybu v úvodním kole první jízdy, kde musel dohánět hodně zezadu, druhou jízdu už dal dle očekávání a odměnou bylo celkové třetí místo. Kristýně Vítkové stačí k titulu získat v Jiníně pouhých šest bodů a na poslední závod se plně soustředí. „Nic nesmíme podcenit. Dokud není odjetá poslední jízda, není nic jistého,“ říká šéf týmu Jiří Čepelák.

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 2958

Hulho Motocross Team
Závody v Kramolíně v letošní sezoně budou pro tým určitě patřit mezi ty vydařené, pomohla tomu výborná týmová atmosféra a pohoda, která panovala na skoro domácím závodě. V roli diváka byl v Kramolíně vidět i Ruda Weschta, který je v rekonvalescenci po zranění. Ladislav Červenka vybojoval 15. místo z první jízdy ve třídě MX1. Ve druhé jízdě měl bohužel závadu na motocyklu, přesto však bodoval. „V Jiníně jsme letos v létě odjeli závod seriálu SMS Západní Čechy, kde jsem skončil na 3. místě. Jinín, díky zázemí, které zde vybudovali, může nabídnout závody na vysoké, i mezinárodní úrovni. Proto se tam na závěrečný díl seriálu mezinárodního mistrovství ČR určitě těšíme,“ říká Ladislav Červenka.

BV Racing Cross
Na poslední závod sezony se obsazení týmu zužuje o Mariku Mlýnkovou, která ukončila kariéru po minulém závodě v Kramolíně, kde se zranila. Nepojede také David Soldát, který si na tréninku zlomil klíční kost. V Jiníně tím pádem nastoupí František Smola, který se bude snažit udržet své prozatímní šesté místo v seriálu. Dále potom Michal Votroubek, který si bude chtít spravit chuť po nevydařeném Kramolíně, kde měl pád v první jízdě a do druhé nenastoupil. Ve třídě žen počítáme s Danielou Feglarovou a ve veteránech s Janem Hůdou, který bojuje o celkové pódiové umístění.

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 3760

KRTZ Motorsport
Tým KRTZ Motorsport mohl už předčasně slavit po závodě v Kramolíně. Martin Žerava se právem opět stal mezinárodním mistrem třídy Veterán. A to i přesto, že letos poprvé nevyhrál, když do obou jízd nastoupil poprvé i Petr Bartoš. Zdeněk Pučálka neměl ve Veteránech nejlepší den, i on už má ale titul v kapse, a to titul vicemistra třídy Veterán. Kdo bude muset ještě vzít za plyn, to je Petr Dokoupil v kategorii Veterán 50+, je zatím průběžně třetí, ale soupeři před ním a za ním jsou jenom s rozdílem několika málo bodů. Martin Finěk v MX1 zajel v Kramolíně svůj nejlepší závod sezony, průběžně je zatím dvanáctý, i on má rozhodně šanci, posunout se ještě výš, stejně tak čtrnáctý Marek Nešpor v MX2.

photo radeklavicka mmcr kramolin 2019 4552

Motosport Chýnov v AČR
Poslední závod seriálu bývá vždy velice napínavý, protože se bojuje o mistrovské tituly. Nejinak tomu bude i v Jiníně, což je určitě fajn pozvánka pro diváky. Za tým bude o obhajobu pódiového umístění z Kramolína usilovat ve třídě Veterán Georg Hammerl. „Vlastně se v této kategorii bojuje pouze o bronzový stupínek, neboť duo Žerava a Bartoš nemá konkurenci nejen u nás, ale dovoluji si tvrdit, že i ve světě,“ upozorňuje manažer týmu Evžen Zadražil. V TOP5 této třídy by neměl chybět Jiří Pach a na posledním závodě seriálu se objeví po delší přestávce i Adolf Straka. Mezi ženami jsou hned tři závodnice v první desítce. Vylepšit si pozici v ní budou chtít Alina Barthel, Sarah Schnelzer a Celine Abel. Pevnou součástí této třídy je i třináctiletá závodnice Nikola Sládková. Ve třídě MX2 se objeví Pavel Doubek a ve třídě MX1 Ondřej Krejčí.

Kromě výše zmiňovaných v Jiníně nastoupí tradičně i další týmy Kůta mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

Zapište si do deníčků závody družstev, pokud ještě nemáte:

22.9. Dalečín - družstva

Tak už v neděli 25. srpna v Jiníně!

Vstupné je 200Kč

Časový harmonogram ZDE.