Tisková zpráva k závodu seriálu MMČR motokrosu juniorů, který se pojede v Petrovicích u Karviné dne 7. září 2019.

02.09.2019 21:50

Pozvánka na MMČR motokrosu junior, Petrovice u KarvinéPátý závod MMČR motokrosu juniorů je konečně tady! Prázdniny jsou sice pryč, ale už zase můžeme závodit. A sejdeme se už v sobotu 7. září na trati v Petrovicích u Karviné. Před námi jsou celkem ještě dva závody, včetně Petrovic. A k tomu jedno upozornění. Místo konání úplně posledního závodu se mění. Komise motokrosu rozhodla, že se místo Nové Paky odjede finále sezony 12.10. v Kaplici.
Také připomínáme, že třídu 85 ccm jako jedinou čekají ještě tři závody. Jezdce na motorkách o objemu 85 ccm uvidíme navíc při závodu družstev v Dalečíně na konci září.
Teď si ale pojďme připomenout, jak je český juniorský seriál rozjetý, a kdo má zatím největší šance na titul juniorského mistra republiky.

50 ccm
A začínáme tradičně těmi nejmladšími na nejmenších motorkách. Kdo si zatím vede naprosto nejlépe, to je slovenský závodník Maxim Zimmerman. Ten má na kontě nejvíce bodů ze všech závodníků, i přesto vyhrál závod celkově pouze jednou, a to v Jiníně. Druhý jezdec tabulky Jan Veselý, stál na nejvyšším stupínku už dvakrát, například i v posledním odjetém závodě v Kaplici. Naopak jemu jinínské klání vůbec nevyšlo, a proto bude muset Maxima ještě zkusit dotáhnout. A zdaleka není jisté, kdo z těchto dvou jezdců bude na úplném konci sezony lepší. Bez šancí na titul mistra republiky rozhodně není ani průběžně třetí Josef Vrtal (SMS Morava). Ovšem ten na prvního Zimmermana ztrácí v tuto chvíli už 29 bodů. Nejlepší výsledek si Vrtal zatím vyjel v Karlíně. Hugo Brant (Cermen s.r.o.) je čtvrtým nejlepším jezdcem tabulky a jistě velmi rád vzpomíná na závody v Jiníně, kde stál na pódiu na druhém místě. Jeho největším soupeřem do dalších klání by mohl být průběžně pátý Rakušan Ben Ackerl (Motosport Chýnov v AČR) a klidně i šestý Dominik Hasoň (SMS Morava).

65 ccm
Úřadující mistr světa třídy 65 ccm a mistr Evropy 65 ccm Vítězslav Marek (Cermen s.r.o) přijede do Petrovic i jako průběžně vedoucí jezdec české třídy 65 ccm. A protože ho v této třídě čekají už jenom dva závody, klidně by se mohlo stát, že bude mistrem republiky už předčasně po závodech v Petrovicích. Musel by předvést bezchybný výkon, ten se mu ovšem letos povedl pokaždé. Jak to dopadne, se dozvíme v Petrovicích. Ovšem průběžně druhý Martin Červenka (APD Racing s.r.o) mu to určitě nebude chtít dát jen tak zadarmo. Na prvním místě Marka už ale pravděpodobně nenahradí. Ovšem jestli nebude chybovat, měl by i po Petrovicích zůstat druhý. Kde je to těsné, to je třetí a čtvrté místo. Na třetí příčce je prozatím David Widerwill (Cermen s.r.o), kterému v Kaplici příliš nevyšla první rozjížďka, která ho pár bodů stála, naopak průběžně čtvrtý Stanislav Pojar (SMS Praha) zajel v Kaplici nejlepší závod sezony. Průběžně pátý je už s větší ztrátou bodů Ferenc Orlov (Motosport Chýnov v AČR) z Maďarska. Ferencovi chybí body z prvního závodu, jinak by se pohyboval v jiných číslech. Jemu by mohl být největším soupeřem šestý Rakušan Elias Ehrenhöfer (Motosport Chýnov v AČR), ten naopak nemá body ze zatím posledního odjetého závodu sezony.

85 ccm
Vítězslav Marek (Cermen s.r.o) vede i vyšší třídu 85 ccm. Tady ale jeho náskok není tak markantní. Soupeři ještě mají šanci Marka trochu pozlobit, a zbytek sezony bude jistě hodně zajímavý. Navíc třídu 85 ccm čekají letos ještě tři závody místo dvou, jako u ostatních tříd. Jezdce na motorkách o objemu 85 ccm uvidíme ještě při závodu družstev v Dalečíně na konci září. Tam bude i Vítězslav Marek a stejně tak průběžně druhý Noek Zarócz. Mezi oběma jezdci je zatím třináctibodový rozdíl a Noek umí taky pěkně „tahat“, takže vítěz tady rozhodně ještě není jistý. Ozvat by se mohl také třetí Jiří Klejšmid. Ten měl vlažnější úplný začátek sezony, ale pak se rozjel a dokáže být i lepší, než soupeři Marek a Zarócz. Čelo je opravdu hodně vyrovnané a závod v Petrovicích nebude jiný. Na čtvrtém místě je nyní bodová shoda. Dělí se o něj Jiří Halama (Enduro Klub Semily) a Jaroslav Katriňák ze Slovenska. Lépe se poslední závod v Kaplici povedl Katriňákovi, ovšem v sezoně nebyl ani jednou na stupních vítězů, to Halama se může pyšnit druhým místem z Karlína. Průběžně šestý je Jakub Nevima (SMS Morava), který hodně dobře vplul do té letošní sezony, pak měly jeho výkony ale sestupnou tendenci. Průběžně šesté místo je ovšem dobrý výkon a třeba po letní pauze všem vytře zrak.

125 ccm 2T
A ve třídě 125 ccm 2T to rozhodně také bude stát za to. Dva nejrychlejší jezdci jsou od sebe v tuto chvíli vzdálení jenom 10 bodů. Tabulku vede Maďar Adam Kovacs (Motosport Chýnov v AČR), ten po závodě v Kaplici na první příčce vystřídal Jana Wagenknechta (Starling Cross Team), který teď bude muset dohánět. O prvenství ho připravil zdravotní problém, který mu nedovolil startovat ve druhé rozjížďce. Ztratil tak hodně bodů. A už chybí jenom dva závody k tomu, aby se rozhodlo. Třetí místo je sice skvělé, ale Petr Rathouský (Orion Racing Team) taky bude chtít svůj výkon ještě vylepšit. Kaplice pro něj byl nejúspěšnější závod a určitě na něj bude chtít navázat. Byl druhý, a takové nebo lepší umístění by ho určitě potěšilo i v Petrovicích. Nedaleko za ním, co se bodů týče, je ovšem připravený vylepšovat své skóre také Martin Venhoda (Team motokrosová škola CZ). Také on určitě okoření ty boje o nejlepší umístění. Protože „brambora“, ta není asi žádnému závodníkovi sympatická. Pátý průběžně je v tuto chvíli Stanislav Vašíček (Q-Racing Team) a šestý Daniel Mandys (ÚAMK Zejax Motokub). Také o páté místo se strhne boj, mezi jezdci je jenom tříbodový rozdíl.

MX2 junior
Nejsilnější třídu vede zatím Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team). Drdaj zatím nevyhrál jenom jediný závod a to rovnou ten první v Ledči nad Sázavou, v dalších podnicích už byl ale suverénní. A i když občas říkal, že se nemohl při závodě na motorce srovnat, výsledek podle toho rozhodně nevypadá. Zatím vede tabulku s šestnáctibodovým náskokem před druhým Pavlem Dvořáčkem (SMX Racing Team). Pavel je tím jezdcem, který vyhrál první závod sezony, v ostatních byl vždy druhý. Šestnáct bodů ztráta není mnoho, a i když výsledky byly doposud poměrně jasné – Drdaj většinou první, Dvořáček většinou druhý, rozhodně není rozhodnuto. Před námi jsou ještě dva závody. Třetí příčka patří zatím Martinovi Vondráškovi (Haas Racing Team). Martinovi se letos v závodech téměř vždy povedlo třetí místo, kromě Karlína, kde mu jednu jízdu pokazil pád. Čtvrtý průběžně je zatím Marek Nešpor (KRTZ Motorsport), který měl nejúspěšnější závod v Kaplici a chtěl by určitě stejně dobře, nebo lépe, závodit i v Petrovicích. Měl by, protože jenom o bod za ním je nyní Jiří Matějec (HT Group Racing Team), který také umí jet dost rychle, když chce. Nejlepším výsledkem bylo zatím celkové třetí místo. Průběžně šestý je v tabulce Daniel Stehlík.

Tak si udělejte výlet do Moravskoslezského kraje a přijeďte podpořit mladé motokrosové závodníky. Rozhodně se bude na co dívat! Těšíme se na vás už v sobotu 7. září v Petrovicích u Karviné. Program odstartuje v 7:40 tréninkem třídy 85ccm, odpolední rozjížďky pak v 12:35.

Časový harmonogram ZDE.

Zvláštní ustanovení ZDE.
 

Na záznam ze závodů se budete moct také podívat na kanále Sport 5. Premiéra se uskuteční 16. září v 19:15.

Upozornění: Znovu připomínáme také změnu místa konání posledního závodu sezony. Komise motokrosu rozhodla, že se místo Nové Paky pojede v Kaplici.

Vyhlášení výsledků celé sezony proběhne v Brně po skončení celého seriálu.


Autor: Dominika Nováková

Foto: Jana Terešáková