Tisková zpráva z právě odjetého závodu seriálu Kůta MM ČR motokrosu, který se uskutečnil v Petrovicích dne 14. července 2019.

15.07.2019 18:09

 

Tisková zpráva:

Report Petrovice 2019: Počasí i pořadí jako na houpačce


V Petrovicích u Karviné poslední léta vždy svítilo slunce. Tak tomu bylo chvílemi i letos, ale občas se na závodníky a diváky spustil i prudký déšť. V tu chvíli diváci zalézali pod stany a závodníci odhazovali brýle, aby viděli na cestu. A i když je to všechny sem tam spláchlo, závody v Petrovicích stály za to!

MX1
Skvělá podívaná byla třeba jako tradičně na třídu MX1. V závodním poli se ukázal například Tomek Wysocki (JD GUNNEX KTM Racing Team) nebo Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team). Vítěze jsme měli ovšem jiného. Prvního místa se v první rozjížďce velmi rád ujal Filip Neugebauer (Osička MX Team). Na své soupeře si vytvořil docela pohodlný náskok a stačilo už jenom nedělat chyby. Je v tabulce průběžně druhý a potřebuje stahovat body lídra Benceho Szvobody (Buksa/Ados KTM Team). To se v první jízdě povedlo. Szvoboda dojel do cíle jako třetí. Druhý byl v cíli Polák Tomek Wysocki, pro kterého jsou Petrovice téměř domácím závodem. Martin Michek měl nejlepší start, v cíli jsme ho viděli jako čtvrtého, když ho pár kol před cílem předjel týmový kolega Szvoboda. Pátý byl Václav Kovář (HT Group Racing Team), šestý Slovák Tomáš Šimko (GT2 Motorsport), na sedmém místě byl Petr Bartoš (Orion Racing Team), který před týdnem oslavil čtyřicáté narozeniny. Všichni ho tlačí do veteránské třídy, ale on se tam ještě rozhodně nehrne. Osmé místo patřilo Lukasovi Neurauterovi (Osička MX Team), deváté Františkovi Smolovi (BV Racing Cross) a desáté Martinovi Fiňkovi (KRTZ Motorsport).
Polští fanoušci, kterých je v Petrovicích vždycky hodně, hnali hned od začátku druhé jízdy dopředu hlavně polského jezdce Tomka Wysockeho. Ten se držel na prvním místě asi do první třetiny závodu MX1. Ovšem měl na sobě celou dobu nalepeného Filipa Neugebauera, který v každé zatáčce hledal skulinku, kde by Wysockeho předjel. A našel ji. Dostal se na první místo, vyhrál tak obě rozjížďky a také celkově závod v Petrovicích. Utvořil si docela velký náskok a jezdil pohodlně, za ním byl ale k vidění vláček, která se skládal z druhého Wysockeho, třetího Martina Michka, čtvrtého Václava Kováře a pátého Tomáše Šimka. Tihle se snažili jeden druhého předjet, nakonec do cíle dorazili ve stejném pořadí. Bence Szvoboda, průběžně vedoucí jezdec dojel do cíle jako šestý. Červená tabulka mu zůstane, ale Neugebauer jeho náskok na čele hodně stáhl, z jednadvaceti na pouhých šest bodů. Sedmý v cíli druhé jízdy Petr Bartoš, osmý Rudolf Plch, devátý Lukas Neurauter a desátý Patrik Liška (HT Group Racing Team).

foto radeklavicka mmcr petrovice 2019 1740

MX2
Tady to bylo v Petrovicích opravdu něco.! Bojovalo se o každý bod a střídaly se pozice v průběžném pořadí. 
Holeshot v první jízdě vyfoukl tradičnímu vítězi startů Jonášovi Nedvědovi (Orion Racing Team) tentokrát Martin Krč (Buksa/Ados KTM Team), který vedl první rozjížďku třídy MX2 od začátku až do konce a soupeřům postupně ujížděl. Za něj se zařadil Martin Vondrášek (Haas Racing Team), potom Jonáš Nedvěd a Ital Yuri Quarti. Druhý do cíle ale nakonec dojel Petr Polák (JD GUNNEX KTM Racing Team), který se zase po pauze ukázal na MMČR. Třetí byl Jonáš Nedvěd, který tak vyrovnal svůj nejlepší výsledek z minulého závodu v Opatově. Třetí místo mu přenechal Jakub Terešák (HT Group Racing Team), který udělal chybu a dojel čtvrtý. Pátý v cíli Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team), který předvedl skvělou stíhací jízdu po pádu v prvním kole. Šimon Jošt (Osička MX Team), lídr seriálu až na šesté pozici v cíli. Sedmý Martin Vondrášek, osmý Pavel Dvořáček (SMX Racing Team z.s.), devátý Marek Nešpor (KRTZ Motorsport) a desátý Viktor Sklenář, který rozhodně výsledkem mile překvapil. 
Ve třídě MX2 se druhou jízdou v Petrovicích úplně změnilo pořadí na čele průběžného pořadí. Zatímco před Petrovicemi vedl Šimon Jošt, druhý byl Jakub Terešák a třetí Martin Krč, po Petrovicích vede tabulku Martin Krč, Terešák je druhý a až třetí do teď vedoucí Šimon Jošt. A průběh závodu? Na deštěm řádně pokropenou trať vyrazil opět jako první Martin Krč. Martin byl dneska dobře naladěný a i ve druhé rozjížďce svým soupeřům rychle ujel. Zvítězil stylem start-cíl. A u časomíry se počítalo… A dopočítalo se, že když Krč vyhraje, převezme červenou tabulku o jeden pouhý bod, a tak se také stalo. Po nepříliš vydařeném startu se na druhou pozici v rozjížďce skvěle probojoval Šimon Jošt, který tak v průběžném hodnocení bude druhý, Terešák byl až čtvrtý v cíli, takže průběžně třetí místo. Jako třetí dojel do cíle v rozjížďce Jonáš Nedvěd. Vepředu jezdil také Dušan Drdaj, ten ovšem po pádu nedokončil druhou jízdu. Pátý v cíli Petr Polák, tomu jízda nevyšla podle představ, i tak ovšem vystoupal na pódium, šestý v cíli Pavel Dvořáček, sedmý Denis Poláš, osmý Martin Vondrášek, devátý Marek Nešpor a desátý Yuri Quarti.

foto radeklavicka mmcr petrovice 2019 2950

Ženy
Start měla v první rozjížďce nejlepší Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team), která vyrazila ze žebříku jako první a patřil jí i holeshot. Jako klasicky měla za sebou nalepenou Mariku Mlýnkovou (BV Racing Cross) a Barboru Laňkovou (Orino Racing Team), tentokrát v tomto pořadí. Trojice jako tradičně docela poodjela zbytku závodního pole a Kristýna Vítková si postupně během rozjížďky udělala náskok před svými dvěma pronásledovatelkami. Jenže závod je dlouhý a dvě kola před koncem chytla Marika Mlýnková druhý dech a začala se tlačit na první Vítkovou. Chvíli to vypadalo napínavě, ale nepřekonala vedoucí závodnici. S trochu větším odstupem třetí do cíle dojela Barbora Laňková. Čtvrtá byla osamocená Sarah Schnelzer (Motosport Chýnov v AČR). Hodně na těsno v rozjížďce jsme viděli také čtveřici od páté Lili Gálové, přes Viktorii Kellerovou, Kristýnu Řeřichovou až po osmou Kristýnu Tomiškovou (Team motokrosová škola CZ). Jeli nalepené na sebe a až do cíle nebylo jisté, jestli pořadí takto vydrží. Nakonec každá své umístění udržela. 
Podle výsledků ze začátku druhé rozjížďky, jsme málem měli jinou vítězku než obvykle. Před vedoucí jezdkyni seriálu Kristýnu Vítkovou se hned po startu dostala Marika Mlýnková a na prvním místě se držela déle, než půl závodu. Jenže to Vítková nemohla dovolit a v žádném případě se své neporazitelnosti nechtěla vzdát. Mlýnkovou předjela a začala jí pomalu ujíždět. Třetí za Mlýnkovou do cíle dojela Barbora Laňková, která se chvíli taky drala mezi dvě nejrychlejší jezdkyně, ty jí ale odolaly. Závodnicím navíc jízdu ztěžoval hustý déšť, který se spustil ke konci rozjížďky. A to nejen těm vepředu. I na čtvrté pozici Sarah Schnelzer. Zmokla také pátá v cíli Kristýna Tomišková a šestá Lili Gálová. Sedmá dojela Viktorie Kellerová, osmá Kristýna Řeřichová.

foto radeklavicka mmcr petrovice 2019 398

Veterán
Martin Žerava (KRTZ Motorsport) se ujal hosleshotu i vedení ve třídě Veterán hned po startu první jízdy. Na čele zůstal až do cíle. Svým soupeřům opět nedal šanci, i když si všichni určitě brousili zuby na jeho místo. Druhý po startu byl v první zatáčce Jiří Pach (Motosport Chýnov v AČR) a za ním Zdeněk Pučálka (KRTZ Motorsport). Závodníci si ovšem během rozjížďky pozice vyměnili a Pučálka se dostal na druhé místo, které už udržel. Mohl být tak veselejší po závodech v Opatově, které nepatřili mezi jeho povedené. Třetí cílem projel Jiří Pach, musel hodně tahat za plyn, protože měl za sebou nalepeného Andrease Fuchse a Jiřího Bártu. Nakonec se ale nepředjíždělo a v tomto pořadí dojeli jezdci až do cíle. Šestý byl Vítězslav Pražák (Rentor Racing s.r.o.), sedmý Jan Hůda (BV Racing Cross), osmým Roman Majer, devátý Pavel Románek a desátý Roman Skalka. 
Holeshot ve druhé rozjížďce nepatřil Martinovi Žeravovi, urval ho pro sebe Jiří Pach, který ale první místo udržel jenom pár vteřin. Úřadující mistr světa Žerava ho předjel hned v následující zatáčce, a jak je zvykem, začal navyšovat svůj náskok na čele. Jiří Pach se o druhé místo dlouho pral se Zdeňkem Pučálkou, ten chtěl ale zopakovat úspěch z první jízdy a na druhou pozici se probojoval. Pach dojel do cíle jako třetí. Čtvrtým byl Andreas Fuchs, pátým Jiří Bárta, sedmým Petr Dokoupil (KRTZ Motorsport), který hodně zatahal za plyn, osmý skončil Vítězslav Pražák, devátý Roman Majer a desátý Jan Hůda.
V kategorii Veterán 50+ se v Petrovicích stal celkovým vítězem Petr Dokoupil, druhý dojel Roman Majer a třetí Leopold Šimák. Průběžně vede tabulku Roman Majer.

foto radeklavicka mmcr petrovice 2019 1583

Záznam ze závodu bude odvysílán na ČT Sport dne 17. 7. ve 21:40.

Na dalším závodě se uvidíme už 4. srpna v Kramolíně! 


Kompletní výsledkový servis ZDE.

Odkaz na článek ve formátu .docx ZDE.

Videa ze závodů můžete sledovat zde:

https://www.youtube.com/user/mx1cz/videos

Autor: Dominika Nováková

Foto: Radek Lavička